Přesto zastupitelstvo obce v raně středověkém hrádku vidí příležitost, jak do Tečovic přilákat turisty. „Rádi bychom tvrz znovu postavili v její původní velikosti. Použijeme stejný materiál jako staří řemeslníci i tehdejší stavitelské postupy, abychom docílili co nejrealističtější podoby středověkého opevnění," vysvětlil záměry Tečovic starosta Jaromír Doležal.
Gotický kostelík
Obec má už dnes milovníkům historie co nabídnout. Velmi starý je totiž i tamní kostel svatého Jakuba. „Současný kostel pochází z doby před koncem třináctého století. Pod ním ale byly nalezeny základy ještě starší církevní stavby," uvedl památkář Radim Vrla, který se historií tečovického kostela zevrubně zabýval. Jde tedy o významnou historickou památku postavenou za života krále Přemysla Otakara II, která je turisty neprávem přehlížena.
Zastávky naučné cyklostezky
1. Tvrz
2. Pomník T. G. Masaryka
3. Kříž na Podlůží
4. Ležení Jiřího z Poděbrad
5. Rybník „Král"
6. Kříž v Podražníku
7. Zaniklá ves Budov
8. Památné lípy a studánka
9. Zaniklá ves Kračenovice
10. Kaplička
11. Zaniklá ves Tečovská Lhota
12. Dřevěný kříž
13. Tvrziště Hradištěk
14. Panský dvůr
15. Škola
16. Kříž u hřbitova
17. Socha svatého Vendelína
18. Hřbitov
19. Kostel sv. Jakuba Většího
20. Muzeum Jana Milíče
„Málokdo ze Zlíňanů ví, že náš raně gotický kostel je nejstarší v okrese. Pokud se nám podaří poblíž něj postavit tvrz, počet návštěvníků se jistě zvýší," domnívá se Doležal.
Budoucí podoba tvrze má vycházet z archeologických nálezů. „V přízemí hlavního objektu chceme mít středověkou krčmu. Obsluha bude oblečená v dobových kostýmech a hosté podniku si pochutnají na lahůdkách, které mlsali labužníci před několika staletími," přiblížil budoucí využití tvrze starosta.
Součástí areálu bude i dvanáct metrů vysoká vyhlídková věž a hospodářské zázemí. „Líbilo by se mi, kdyby přímo ve tvrzi žil správce s rodinou. Mohli by zde chovat i hospodářská zvířata," svěřil se se svými plány starosta.
Finance na realizaci tohoto smělého záměru chtějí Tečovice získat z dotace. K samotné výstavbě tvrze se obec chystá přizvat vědecké kapacity z oblasti archeologie a studenty.Původní tvrz stála na místě dnešního areálu JZD, kde se zachovaly zbytky obranných valů a tvrziště. „Zde se stavět nebude. Vykoupili jsme již pozemky v blízkosti kostela. Kromě tvrze vybudujeme také obranné valy a dřevěnou palisádu. Součástí opevnění má být i dřevěný most," upřesnil Doležal.
„Jsem tím nápadem velice nadšený. Tvrz by jistě napomohla k vylepšení obrazu, který o Tečovicích mají lidé na Zlínsku. Určitě by sem kvůli ní začalo jezdit více návštěvníků. Můj syn je velkým obdivovatelem historie a šermuje. Možná by ve tvrzi dokonce našel uplatnění," radoval se obyvatel Tečovic Evžen Vykoukal.
Centrum obce s tvrzí v budoucnu nejspíš spojí naučná cyklistická stezka, která má mapovat historické zajímavosti v okolí Tečovic. Vést by měla až na nedaleký Chlum, který je už dnes častým výletním místem obyvatel Zlína a okolí.