V jejich síti uvízli čtyři Afghánci, kteří cestovali z Rumunska, ukryti v nákladovém prostoru kamionu. Informaci potvrdil za zlínskou polici mluvčí Petr Jaroš.

„V kamionu, který přijel z Rumunska byly čtyři osoby. Policisté je zajistili a provedli s cizinci běžné úkony, jako je lustrace v evidenčních systémech, sejmutí daktyloskopických otisků, a jiné náležitost,“ uvedl vrchní inspektor zlínské policie.

Podle Petra Jaroše se čtyři cizinci z Afghánistánu prokázali pobytovými průkazy azylanta, které jim byly vydány v Rumunsku. Policisté tak zjistili, že dvě zadržené osoby byly v mladistvém věku.

„Vzhledem ke svému věku byly dvě osoby předány soudnímu vykonavateli k převozu do zařízení pro děti cizince. Dva muži mají povinnost opustit území ČR,“ upřesnil Petr Jaroš.

Co se týká řidiče, tak v jeho případě byly podle policie zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Jiří Čunek a Andrej Babiš  při prohlídce pozemků pro novou krajskou nemocnici ve Zlíně v Malenovicích.
Ještě není jasno, zda se smlouva podepíše. Rozhodne nové vedení kraje

„V případě, že by řidiči bylo prokázáno porušení zákona, hrozil by mu až dvouletý trest odnětí svobody,“ zmínil policejní mluvčí.

Podobných případů ve Zlínském kraji není mnoho, řádově jsou to jednotky ročně.

Například před dvěma lety zadrželi celníci dva nelegální migranty z Pákistánu ve Valašském Meziříčí. Cizinci bez cestovních dokladů se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu vezoucím zboží z Turecka.

„Nestandardní stav krycí plachty nákladního vozidla byl díky pozornosti zaměstnankyně Celního úřadu pro Zlínský kraj indicií k provedení komplexní prohlídky nákladního vozidla. Kamion byl přistaven ke kontrole zboží v celním prostoru Územního pracoviště ve Valašském Meziříčí,“ přiblížil tenkrát mluvčí krajského celního úřadu Dušan Janiš.

„Bylo pro ně překvapením, že jsou v České republice. Domnívali se, že jsou už ve Francii,“ doplnil.

Policisté ze zlínské cizinecké policie společně s psovodem a kriminalisty provádí v rámci své činnosti pravidelné preventivní kontroly, které se provádí po celém Zlínském kraji. Zaměřují se především na vyhledávání cizinců, kteří jsou na našem území nelegálně. Pátrají také po hledaných osobách.