S žádostí o dotování stavby se proto obrátila na samotné město Fryšták. „Potok Racková, na němž by měla nádrž vzniknout, protéká v jednom úseku potrubím pod starou skládkou. A dochází k jeho znečištění,“ uvedl vodohospodář AOPK ČR Petr Šandor. Stavba nádrže by podle něj zajistila, že potok znečištěné místo obteče.

„Se svým návrhem vycházíme z odborné studie odtokových poměrů potoka Racková, kterou si nechala vypracovat Zemědělská vodohospodářská správa (ZVHS). Ta na jejím základě plánuje na tomto místě v budoucnosti nádrž vybudovat,“ uvedl vodohospodář AOPK ČR Petr Šandor. Dodal, že v současné době však má správa jiné priority.

„My bychom ale chtěli na financování stavby využít operační program životní prostředí, který běží do roku 2013,“ sdělil Šandor. Podotkl, že agentura však nemá takovou kapacitu, aby si mohla dovolit o dotaci požádat sama za sebe.

„Proto jsme se obrátili na město Fryšták, v jehož katastru zmíněná oblast leží. Pan starosta souhlasil s tím, že na zastupitelstvu náš návrh přednese,“ přiblížil Šandor.

Agentura tak čeká na rozhodnutí Fryštáku, zda bude do projektu ochoten vstoupit, nebo ne. „Pro nás je prioritní likvidace skládky, jejíž součástí by byla rekultivace potoka. Co se týká nádrže, zatím jsme nezaujali jasné stanovisko. Máme teď však na dokončení spoustu jiných důležitých projektů,“ povzdechl si starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Snahu agentury podporuje i Zemědělská vodohospodářská správa, která s projektem přišla první. „Chtěli bychom, aby se stavba uskutečnila co nejdříve, nicméně teď pracujeme na jiných věcech,“ řekla mluvčí ZVHS Jana Timmermansová. Doplnila, že proto variantu využit operačního programu přes Agenturu ochrany přírody a krajiny správa vítá.

„Pokud by to nevyšlo agentuře, byli bychom rádi, kdyby se podařilo stavbu pod naším dozorem do pěti let začít,“ řekla mluvčí ZVHS Jana Timmermansová. Dodala, že nádrž by měla mít mimo jiné protipovodňový ráz, což by bylo velkým přínosem pro okolní obce.

Problémem by nemělo být ani to, že v blízkosti povede rychlostní komunikace R 49. „Počítáme s tím, že nádrž vznikne nad úrovní silnice, tedy i nad R 49. Odtok by pak měl navazovat na úpravu potoka pod ní, takže se to nevylučuje,“ vysvětlila Timmermansová.

Podle agentury by se měla vodní nádrž rozprostírat na ploše 1,4 hektaru a její objem by se měl pohybovat v rozmezí 12,5 až 15,8 tisíci kubických metrů. „Hráz by měla být zemitá a vysoká asi tři metry. Po dokončení nádrže bychom do ní chtěli vysadit ryby, takže by bylo možné využívat ji k rybaření. Sloužit by však mohla klidně i ke koupání,“ poznamenal Šandor.