„Památník se zároveň stane světelným objektem. Uprostřed budou světelná slova, která odkazují k tomu, co všichni lidé během pandemie prožívali,“ uvedl autor projektu Tomáš Krejčí.

„Jsou tam slova jako: chvílí, čekáním, sekáním. Odkazuje i k tomu, že někteří lidé v průběhu covidu přišli o své blízké,“ dodal Krejčí.

Tvar kruhu má podle autora symbolizovat spojení. Má jí především o místo setkávání.

„Je to něco, co jsme v průběhu pandemie nemohli. Setkávání bylo velmi omezené. Tento prostor vznikl hlavně pro setkávání studentů,“ řekl autor, který se snažil celý projekt koncipovat tak, aby tato platforma nebyla jen památníkem, ale i funkčním prostorem.

„Bude tam i wifi. Lidé si přijdou sednout, lehnout, pracovat tady. Chtěli jsme to udělat tak, aby zde člověk mohl trávit volný čas,“ dodal.

Posbírejme misky a použijme je na memento

Iniciátorem myšlenky je rektor UTB Vladimír Sedlařík. „Obědy nám byly přineseny zatavené ve fólii, vznikala tak spoustu plastového odpadu. Hlavní myšlenka proto byla: posbírejme tyto misky, zrecyklujme je a výraznou část toho materiálu použijme právě na stavbu mementa,“ uvedl rektor.

Studenti a zaměstnanci univerzity během pandemie sbírali použité plastové krabičky z menzy v rámci akce Feed The Monster. Ty se následně rozdrtily a za použití aditiv, která zlepšují stabilitu, pevnost a odolnost proti slunci, se přetvořily na zhruba dva centimetry široké desky.

Práce jsou v plném proudu

„Nejdříve byla namontována ocelová konstrukce, na ní přilepeno plexisklo, které slouží jako podklad pro vyfrézované dílce z desek. Nyní už se budeme pouštět do samotného lepení desek,“ přiblížil aktuální průběh prací Petr Kužela z plastikářského klastru.

„Nejhorší bylo poprat se s tím, že když se ta konstrukce svařuje, teplotně se různě namáhá. Tím pádem může být, laicky řečeno, šišatá. Je proto trochu umění si s tím poradit, protože ty jednotlivé dílce už jsou vyfrézovány. Všechno jsme si museli detailně rozvrhnout a dílce seskládat tak, aby vše sedělo jak esteticky, tak konstrukčně,“ doplnil Kužela.