„Významný je určitě velký soubor pozdně středověkých kamnových kachlů z konce patnáctého století. Jsou na nich zobrazeny například postavy či zvířata. Objevili jsme i krásný kousek s motivem erbu a rytířské přilby,“ uvedl archeolog Zdeněk Schenk.

Kromě toho naleziště ukrývalo například střepy středověkých hrnců i zbytky okenních vitráží a jejich rámečků. Mezi vykopanými předměty je například i část poháru z patnáctého století.

„Jde o takzvanou loštickou keramiku, protože se vyráběla v Lošticích na severní Moravě. Odtud ji ve středověku prodávali i do vzdálených měst,“ doplnil. Z kosterních nálezů jsou prý zatím asi nejzajímavější dva v celku nalezené skelety.

„Jeden je dítěte, které zemřelo ve věku do deseti let a druhý patřil asi čtyřicetiletému muži. Ten skonal zřejmě na následky zlomeniny stehenní kosti. Z ostatků bylo znát, že se mu částečně zhojila, ale na zánět v ráně pak asi zemřel,“ poznamenal archeolog.

Kosti si odvezli k prozkoumání brněnští antropologové. Později je podle Schenka znovu pietně pohřbí ve stejných místech, kde je našli archeologové. „Všechny nálezy podtrhují historický význam Vizovic a dále osvětlují dění v lokalitě v průběhu staletí,“ doplnil Schenk.

Keramiku a další nálezy prozkoumají sami archeologové v Olomouci, kde sídlí, ale měli by je také vrátit do Vizovic. „Chceme je časem přiblížit návštěvníkům našeho zámku formou nějaké výstavy,“ řekla kastelánka Jana Pluhařová.