Devatenáctý ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky vyvrcholí 23. března

Učitele z Gymnázia T. G. Masaryka a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně přihlásili žáci do 19. ročníku především proto, že se k nim nikdy neobrátil zády. „Například když vedení zrušilo kroužky, on ten svůj vedl nadále bez nároku na odměnu,“ popsali v přihlášce studenti.

Šestice vzešla ze třiačtyřiceti učitelů

V krajském kole soutěže, kterou pořádá Dětská tisková agentura, porazil Michal Mikláš čtyři další pedagogy.

V celé ČR bylo přihlášeno celkem 43 kantorů. Do finále se kromě zlínského informatika dostala Šárka Brixiová ze ZŠ Česká v Liberci, Petra Bürglová z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově, Michal Pavelka ze ZŠ Bezručova v Městci Králové, Radka Polívková ze ZŠ Masarykova v Rychnově nad Kněžnou a Tomáš Zahoř ze ZŠ a MŠ Žákovská v Praze Lysolajích. Finále se uskuteční v pátek 23. března od 14 hodin v kongresovém sále hotelu Olšanka v Praze.

„Finalisty a jejich žáky čeká několik soutěžních úkolů. Na některé se už žáci i jejich Ámosové ve školách pečlivě připravují: za prvé musejí pedagogové svým samostatným vystoupením zaujmout porotu a diváky, za druhé si mají připravit hlášení školního rozhlasu o neočekávané inspekci Jana Ámose Komenského a za třetí předvedou krátké společné vystoupení se svými žáky,“ přiblížil za pořadatelskou agenturu Slávek Hrzal.

Finálové soutěže podle něj skončí zhruba ve čtyři hodiny odpoledne a pak poroty vynesou verdikt. Dospělá porota uděluje hlavní titul Zlatý Ámos 2012, dětská porota, složená ze zástupců škol finalistů, zvolí dětského Ámose.

„Prostřednictvím SMS pak může od včerejšího dne každý zasáhnout do volby Ámose sympaťáka. Pravidla zájemci najdou na webových stránkách www.zlatyamos.cz,“ vyzval Hrzal.

Veřejné finále ankety Zlatý Ámos bude možné sledovat v přímém videopřenosu na adrese dvojka.rozhlas.cz v pátek 23. března od 14 hodin.

Organizátoři navíc pro všech šest finalistů připravili v Praze zajímavý program. Ještě před finálovým večerem, tedy ve čtvrtek 22. března, je na Staroměstské radnici přivítá radní Helena Chudomelová a na Pražském hradě je přijme manželka prezidenta Livia Klausová.

„V sobotu 24. března pozvala finalisty člunovací společnost Pražské Benátky na projížďku v replikách historických plavidel po Vltavě a do muzea Karlova mostu,“ uzavřel Hrzal.