Transparency International spojuje projekt UTB ve Zlíně s odvoláním vysokého úředníka na ministerstvu průmyslu.

Jak to souvisí se Zlínem? Sekce, které Elfmark šéfoval, přiznala dotaci 300 milionů korun i Univerzitě Tomáše Bati na kontroverzní projekt Vědecko-technického parku v Uherském Hradišti (UH park). Kvůli němu přišel v dubnu o křeslo rektor Ignác Hoza a od června záměr prověřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) i Útvar odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky.

Korupční jednání na ministerstvu?

Transparency International podezírá od května ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) z korupce konkrétně proto, že údajně přiznalo UTB peníze bez vypracování ekonomického posudku a dostatečného počtu bodů pro získání financí. Podle právníka Petra Jansy TI během posledního půlroku získala navíc z několika nezávislých zdrojů informace o systematickém porušování pravidel pro hospodaření na MPO. Nevylučuje na něm osobní zájem Elfmarka.

„Projekt UH park je jeden z konkrétních příkladů, který byl evidentně tlačený ze strany ministerstva i druhé strany. Tím, že se převáděl z jedné univerzity na druhou, narušil se formální proces získání dotace. Zapadá to do schématu,“ sdělil právník IT Jansa.

Nyní je podle něj na policii, aby zjistila, jak moc figuroval v celé kauze odvolaný ředitel sekce. Konkrétní výsledky vyšetřování organizace OLAF ani Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zatím IT nemá.

„OLAF jsme zkoušeli dvakrát kontaktovat, ale dosud nám žádné informace nepodal. Policisté případ stále prošetřují. Žádné závazné lhůty je v tomto případě nevážou,“ doplnil Jansa.

Veškeré dohady, podvod či tlak na úředníky autor projektu, hradišťský podnikatel Pavel Berka, už při zahájení vyšetřování vyloučil. Informace, které posílá Transparency International společnosti OLAF, považuje za lživé. Podezření z podvodu považuje za nesmysl také odvolaný rektor Ignác Hoza.

Ne však předsedkyně Správní rady UTB Michaela Šojdrová. Potvrzují se podle ní velké pochybnosti, které správní rada o takto podaném projektu měla. „Může nám být líto, že se nám jej nepodařilo zrealizovat, ale na druhou stranu můžeme být rádi. Upozorňovali jsme na rizika a nesrovnalosti, a ty teď vyšly najevo,“ míní Šojdrová.

Správní rada doposud neschválila nákup pozemků pro vybudování UH parku. Proto je pro UTB tento projekt mrtvý. „Odstoupili jsme od něj,“ potvrdil zastupující rektor Vojtěch Křesálek.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.