Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Újezd, to je spokojená vesnice. V létě oslaví 755 let od první písemné zmínky

Újezd -  /HODINA NA VENKOVĚ/ „Všechno tu máme, stále se něco buduje, opravuje, jsme spokojení, třeba se opravil střed obce…," pochvaluje si místní občanka Miroslava Zvončáková. „Dokončena byla také kanalizace a čistička odpadních vod," přitakává jí sousedka Jitka Sucháčková. „Teď jsme rádi, že pan starosta sehnal novou lékařku," dodává. V obci je mnoho příležitostí k vyžití, kromě spolků je tu také koupaliště, lyžařský vlek, hřiště a mnoho dalšího.

5.6.2016
SDÍLEJ:

Obec ÚjezdFoto: DENÍK/Marcela Kaniová

Poblíž farního kostela sv. Mikuláše je kompletně opravený pomník obětem Ploštiny a také nedávno rekonstruovaná boží muka.

„V současné době probíhají práce na opravě kaple svatého Františka v lese nad Újezdem, které jsme podpořili finančně z rozpočtu obce. Kaple je nyní majetkem společnosti Arcibiskupské lesy a celou opravu má na starosti pan děkan Jan Můčka. V létě bychom ji chtěli slavnostně otevřít," těší se starosta obce Vladimír Kračalík.

KDYŽ JDE O ŽIVOT, VYRAZÍ HASIČI I SOUKROMÝM VOZEM

V současné době jsou v Újezdě zejména rádi za lékařku. „Pár měsíců jsme zde neměli obvodního lékaře, nyní jsme za novou lékařku velmi vděční," sdělil starosta. Díky tomu se zde daří udržet také výdejnu léků. Ta je v budově, která původně byla zbrojnicí.

„Dům z roku 1925 byl ve velmi špatném stavu a plánovali jsme jeho demolici. Nakonec jsme se rozhodli budovu kompletně přestavět," popsal situaci starosta. Od roku 2013 je v bývalé zbrojnici nejen lékárna, ale také kadeřnictví, pedikúra a kosmetika.

„V Újezdě je vše, co potřebuji, ale bylo by fajn, kdyby tady bylo víceúčelové hřiště," svěřil se Miroslav Diviš. „Ale vím, že je to v plánu," dodal.

Hlavní věcí, která trápí místní hasiče, je nedostatek nové techniky.

„V uplynulém roce jsme odhlásili avii a zůstala nám pouze stará cisterna. Když nám v tomto roce houkla siréna a došla sms zpráva, že se pohřešuje osoba, byli jsem nuceni jet cisternou, do které se vejdou pouze tři lidé. Jelikož se jednalo o pohřešování osoby, neváhali jsme použít i osobní auta z vlastních řad," popsal situaci starosta hasičů Jaroslav Šůstek.

„Doufám, že se podaří techniku získat dříve, než se stane nějaký velký problém," doplnil.

V létě si Újezd připomene 755 let od první písemné zmínky o obci, současně budou slavit i hasiči.

„V tomto roce oslavíme 21. srpna výročí 120 let od založení sboru. Letos také uspořádáme první soutěž o putovní knihu starosty obce," raduje se Šůstek. Většinou se soutěží o putovní pohár, ale místní řezbář Jaromír Šimák vyrobí tematickou dřevořezbu ve tvaru knihy.

„Po čtyřech letech jsme rozjeli kroužek mladých hasičů, do kterého chodí děti od čtyř let věku do 14 let. Je to skvělá parta. Soutěží ve dvou kategoriích," popsal starosta hasičů. Celkem je jich v obci 73, z toho je 25 členů mladší dvaceti let. Kromě mladších a starších žáků soutěží ještě v kategorii mužů a žen.

„V těchto kategoriích bohužel neobsazujeme pravidelně přední příčky, ale občas se podaří a vyhrajeme jako například v Horní Lidči, kde ženy vyhrály první místo," chválí Šůstek.

Nedávno proběhla v obci kompletní rekonstrukce základní školy za 57 milionů korun. Základní škola a Mateřská škola Újezd je středně velkou školou posazenou v nádherné valašské krajině.

„Budova leží na okraji vesnice, takže v každé volné chvíli využíváme blízký les nebo školní zahradu," svěřil se Deníku ředitel školy Aleš Kozubík. Do konce školního roku zbývají poslední dva měsíce, již tradičně jsou to měsíce nabité různými aktivitami.

„Mezi ty vzdělávací určitě patří výjezd nejstarších žáků do Prahy, projekt Edison, při kterém budou na škole týden působit 4 zahraniční studenti, a obohatí tak výuku jazyka anglického. Mezi tradiční mimoškolní aktivity patří oslava Dne matek s vystoupením školního pěveckého sboru Zpěvulky a folklorního kroužku, oslava Dne dětí, kterou již tradičně organizuje Sdružení rodičů a přátel školy při ZŠ a MŠ Újezd.

Zábavné nedělní odpoledne zahrnuje ukázky činnosti místních spolků hasičů, chovatelů služebních psů, myslivců a modelářů," popsal Kozubík. V závěru školního roku čeká žáky a sportovce tradiční Olympijský den.

Nejstarší zpráva o existenci Újezda pochází z roku 1261 a je obsažena v tzv. Vizovické listině Smile ze Střílek.Újezd byl označen jako trhová ves („villa forensis"), to znamená, že měl charakter tržního místa (městečka) s funkcí hospodářského střediska pro klášterní část Záhoří, která byla z Vizovic těžko přístupná.

Zajímavosti

  • Mezi nejstarší památky obce patří terénní relikty středověkého hrádku z roku 1261, které se nachází za kostelem.
  • V obci je vzácná socha sv. Jana Nepomuckého, která byla v roce 2009 přemístěna před obecní úřad.

Újezd v číslech

  • 450 metrů měří zdejší sjezdovka pro lyžaře
  • 650 hrobových míst je na zdejším krásném hřbitově

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

Místo události:
5.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení