POSTRACH ZLODĚJŮ
Zloději kol a koloběžek to nemají v poslední době lehké. Majitelé je značí neviditelným DNA nebo čipy s GPS lokátorem. Lapkům „kšefty“ kazí i sociální sítě. Tentokrát zafungovaly stoprocentně.
Speciálně upravenou koloběžku někdo ukradl v noci z 15. na 16. září ze zabezpečeného domu.
„Není to obyčejná koloběžka, je sestavena na míru ze speciálních komponentů. Její cena je zhruba dvacet tisíc,“ popsal svůj majetek Richard Žilák.
Za tři roky na ní prý najezdil přes čtyři tisíce kilometrů, jezdí totiž celoročně.
To, že se koloběžka ztratila, zjistil Richard Žilák v pondělí ráno 16. září. Ještě ten den poznal sílu kolegiality, účasti a zájmu nejen svých kamarádů a spolupracovníků, ale i neznámých lidí, když na sociální síti Facebook požádal o pomoc při nalezení.
„Příspěvek sdílely stovky lidí. Myslím, že už mají plné zuby toho, jak se u nás kradou kola a teď i koloběžky,“ připomněl Richard.
Právě sociální sítě, které na krádež upozornily, zřejmě „vyburcovaly svědomí“ zloděje, který ji údajně nabídl nálezci za tři tisíce korun. Ten prý až na Facebooku zjistil, že se jedná o kradenou věc.
JAKO Z DETEKTIVKY
„Stalo se to večer, ještě toho dne, kdy mi koloběžka zmizela. Volal mi anonym ze skrytého čísla, že mu někdo nabídl za tři tisíce mou koloběžku. Prý o něm věděl, že je v těžké životní situaci. Protože mu nechtěl způsobovat problémy, tak za koloběžku zaplatil. A za stejnou sumu mi ji předá,“ popisoval zážitek Richard.
„Přemýšlel jsem, co udělám. Ten chlap volal ze skrytého čísla, což bylo podezřelé. Myslím se, že ten příspěvek sdílelo tolik lidí, že se tím stala koloběžka prakticky neprodejná. Tím spíš, že má výraznou barvu a je jen jedna na světě. Z toho důvodu jsem ji chtěl získat zpět hlavně v pořádku. U takových případů zloději často kolo či koloběžku rozeberou na díly, které už se dají snáz rozprodat,“ uvedl Richard Žilák důvod, proč postupoval tak, jak podle policie neměl.
„Bylo pro mě přednější mít koloběžku v pořádku u sebe, než abych věděl, kdo ji ukradl, ale koloběžka skončila někde na díly, či poškozená,“ vysvětlil majitel.
Dále uvedl, že ho zmátlo i to, když dotyčný volající upozornil na to, že je bývalý policista. „Řekl mi, že u předání nechce žádnou policii a pro jistotu si zavolá někomu z bývalých kolegů, jestli k místu předání nemají výjezd.“ doplnil.
Poslední krok nastal asi padesát minut od telefonátu.
„Přijel taxíkem k našemu domu. Z kufru vytáhl koloběžku a opřel ji o balkón. Já jsem mu z balkónu hodil tři tisíce zabalené v ruličce. On si je vzal, nasedl do taxíku a odjel,“ přiblížil předání.
PŘÍPAD NEKONČÍ
Majitel má koloběžku zpět, ale případ tím nekončí.
„Případ prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže,“ uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková s tím, že bližší informace k vyšetřování nebude sdělovat.
Policie považuje postup majitele za nerozumný.
„Správný je ten, kdy poškozený informuje policii ještě před tím, než za informace vedoucí k nalezení předmětu zaplatí,“ komentovala mluvčí V tomto případě prý nešlo o vydírání ani pohrůžky.
Krádeže koloběžek, které jsou v současnosti velmi oblíbeným přepravním prostředkem, policisté ve Zlíně řeší.
„Poměrně často,“ potvrdila mluvčí. V případě dopadení hrozí zloději koloběžky až dva roky odnětí svobody.
„I přes mé nestandardní jednání bych chtěl poděkovat všem, včetně policie, která se případem zabývá,“ uzavřel Richard Žilák.