Nedá se vůbec kontrolovat, kdo je náš zákazník a kdo si přijde jenom odskočit,“ shodně tvrdí zaměstnankyně občerstvení Minutka na zlínském náměstí Míru Jana Zapletalová a její kolegyně Michaela Zámorská. Přitom jen několik metrů od jejich bistra se nacházejí veřejné toalety.

„Nejhorší je, když se na náměstí konají větší akce, například vánoční trhy. To k nám chodí na záchod třeba i trhovci,“ postěžovaly si obě prodavačky. Stejný problém denně řeší i číšnice restaurace Café Max Kateřina Svobodová.

„Na záchod si zde jenom tak přijde i pět lidí za den,“ potvrdila. Dodala, že ji doslova vytáčí především to, jak dokážou být někteří příchozí drzí. „Řada z nich se slušně zeptá. Někteří ale jen hlídají, kdy je nevidím a rychle vklouznou tam i zpátky. To opravdu nesnáším. Na dveřích sice máme ceduli, že za použití tolatety u nás účtujeme, pokud nejde o hosta, deset korun, ale nikdy jsem je po tom, kdo se slušně zeptal, nevyžadovala,“ popsala rozhořčeně Svobodová.

Vněkterých podnicích se už rozhodli proti nezvaným návštěvníkům bojovat. Například zlínská cukrárna Dino se rozhodla své záchody jednoduše zamykat.
„Je to trapné, ale prostě s tím máme špatné zkušenosti. Teď je klíč u pokladny. Kdo chce toaletu použít, musí si klíč přijít vyptat,“ uvedla zaměstnankyně cukrárny Renata Vinická.

Hygiena hlídá i restauratéry I toalety v jednotlivých restauracích a hospodách podléhají hygienickým kontrolám. Podle pracovnice krajské hygienické stanice Evy Sedláčkové, která kvalitu záchodů v jednotlivých restauračních zařízeních sleduje, se město rozhodně nemá za co stydět. „Toalety ve zlínských restauracích a hospodách kontrolujeme při každé návštěvě. Musím však říci, že jejich úroveň jde opravdu nahoru,“ uznala.