Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci se možná přesunou do Svitu

Zlín - Zda budou zlínské folklorní soubory, dechoví muzikanti idivadelníci zkoušet nadále vmístním Domě kultury, se má rozhodnout do konce května. Radnice, která spolkům dotuje téměř sto procent nájmů, jim však už několik měsíců hledá prostory nové. Nyní jedná například svlastníkem 32.budovy vareáluSvitu.

12.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Radek Valerián

Náhradní zázemí pro umělce začal magistrát hledat po novém roce. Důvodem bylo podle zlínské primátorky Ireny Ondrové enormní navýšení nájmů, na něž radnice spolkům přispívá většinovým podílem.

„Řádově se má jednat o sta tisíce ročně navíc, v některých jednotlivých případech má být totiž navýšení až o sto procent. Museli bychom tak ochudit o příjem nebo zrušit některé kulturní akce,“ připomněla primátorka.

Ředitelka Domu kultury: Musíme opravit střechu

Podle ředitelky Domu kultury ve Zlíně Ludmily Křížanové se však o zdražení nedá ani hovořit.

„Devatenáct let jsme dostávali od města třicet procent z tržní ceny nájemného a zbývajících sedmdesát dotovali. Nyní jsme poměr obrátili, protože musíme doopravit prasklou střechu. Jinak by souborům spadla na hlavu,“ upozornila Křížanová.

Podotkla, že navýšení celkové částky za pronájem činí necelých devadesát tisíc korun.

„Nechci likvidovat kulturu, ale nákladné opravy je potřeba z něčeho zaplatit. Kdybych chtěla skutečně zdražovat, udělám to už dávno,“ poznamenala ředitelka.

Takzvaným složkám dobrovolníků nabídla údajně smlouvy do roku 2014 a je na nich, zda ve stávajících prostorách zůstanou. Umělci, kteří se svým koníčkům věnují výhradně ve volném čase, jsou však svým způsobem odkázáni na rozhodnutí magistrátu. Až na pořádání vlastních akcí totiž spolky výdělečně činné nejsou.

Radnice nejdříve zvažovala například využití 12. ZŠ Mikoláše Alše ve Zlíně – Podhoří jako zázemí pro sdružení. Tamní prostory však nebyly pro všechna vyhovující. Nyní jsou v řešení další dvě možnosti.

„Dostali jsme nabídku od jedné soukromé firmy, a jednáme také o využití 32. budovy v areálu Svitu, kde sídlí baťovský archiv. Kdyby se celé jedno patro opravilo, vejdou se tam bez problémů všechny kroužky i orchestry,“ míní Ondrová. Dodala, že zástupci sdružení už se byli v budově podívat a prostory se jim zamlouvaly.

Spolky musí respektovat postup města

Například pro Velký dechový orchestr by však bylo podle místopředsedy Hudebního sdružení Zlín Radomíra Hudce ideální v Domu kultury zůstat.

„Jelikož nám ale město platí nájem, musíme respektovat jeho postup. Současné prostory jsou výhodné z hlediska dopravy. Ale připouštím, že 32. budova je jakási možnost,“ zauvažoval Hudec. Zdůraznil, že by byl jen velice nerad, aby téměř osmdesátičlenný soubor s pětaosmdesá­tiletou tradicí změna prostor nějak narušila.

Vedoucí Bartošova souboru písní a tanců Pavla Omelková už viděla i projekt, podle nějž by se mohly prostory ve 32. budově zrekonstruovat. Přestože by požadované zázemí sdružením zřejmě nabídly, nadšená z nich osobně příliš není.

„Není to ideální. Zatím jsme ani neřešili otázku, jak by to bylo s úklidem či vstupem do objektu. Na Domě kultury nebyl problém, vrátit se v jedenáct večer z vystoupení a jít odložit nástroje nebo kroje,“ objasnila Omelková.

Dořešit by bylo podle ní potřeba i vybavení skladů. Ve stávajících prostorech mají totiž sdružení potřebný nábytek k dispozici.

Podle primátorky Ondrové zatím nic uzavřeno není. „S vlastníkem stále jednáme. Naší podmínkou určitě bude, aby se nájmy po dobu případného uzavření smlouvy zvyšovaly pouze o inflaci,“ sdělila primátorka.

Zajímavostí je, že pozemky i objekt Domu kultury budou mít možná dva různé vlastníky. Pozemky původně po společnosti Svit jdou za týden do dražby.

Autor: Marie Šidlová

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení