To putuje za podpory sponzorů a pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí po republice, aby zlepšilo informovanost o dané problematice mezi lidmi v kmetském věku.

„Názorně jsme předvedli, jak mají pečovat o hygienu dutiny ústní a o zubní náhrady. Jak lze použít čistící tablety nebo fixační gely, které pomáhají držet protézu v ústech. Pro mnohé seniory je to noovum,“ uvedl stomatolog centra František Rubeš, který zájemcům také prohlédl chrup.

Z výzkumu prováděného vloni v řadě zařízení pro seniory podle něj vyplynulo, že přes osmdesát procent z jejich obyvatel má zubní protézu. „Téměř tři čtvrtiny z nich ale nepoužívají žádné prostředky určené na jejich údržbu,“ dodal Rubeš.

Při špadné péči o umělý chrup přitom mohou prý přijít i zdravotní potíže. „Bakterie z náhrad se mohou dostátvat do trávícího traktu a může také dojít k chronickému zánětu dásní, který provází bolesti,“ nastínil lékař. Navíc mohou být ohroženy zbývající pravé zuby, které jedinec ještě má. „Kvůli špatné hygieně může mít totiž pacient větší náběh na paradentózu,“ doplnil.

Když má člověk novou náhradu musí se podle Rubeše nejprve naučit s ní dobčře kousat i mluvit. „Častým problémem jsou otlaky. Kvůli těm řada lidí rezignuje a náhrady nenosí. Nesmí se proto bát jít si nechat protézu upravit,“ upozornil dentista.

Uvedl, že i vyndávací umělý chrup má jen určitou trvanlivost. „Po několika letech se umělé zuby vyhladí. Pacient má po třech letech nárok na zhotovení nové, což ale mnozí senioři neví,“ podotkl lékař.

I starší lidé třeby bez původního chrupu by měli podle něj navštěvovat pravidelně stomatologa. A nejen kvůli samotným zubům.

„Při prohlídce odborník jednak totiž může i rozpoznat třeba počátek rakoviny dutiny ústní v době, kdy se dá snadněji léčit,“ doplnil Rubeš.

Mezi těmi, kdo zavítali do centra byla i Jaromíra Petříková. „Zubní náhradu mám a bylo dobré, že se člověk mohl na řadu věcí zeptat. Já mám v dásních poškozené nervy, tak jsem se poradila, co s tím,“ sdělila. Také další seniorku Anežku Geržovou potěšila možnost bezplatné konzultace.

„Státní zuby mám už od třiceti let. Teď už páté. Byly to zajímavé věci o čištění, tabletách, Pověděli nám, třeba jak se dá lépe upevnit protéza v ústech, s čímž mívám potíže,“ podotkla.

Z mužů se nechal poučit třeba Stanislav Javořík. „Náhradu mám už řadu let, teď už druhou. Zajímal jsem se o čistící prostředky, protože zuby zacházejí od čaje a lékař dřív radil čistit to mýdlem a kartáčkem, ale nepouštělo to. Ale třeba některé tablety na čištění chrupu jsou na to účinné,“ poznamenal senior.

Kromě Zlína navštívilo Centrum například Luhačovice a v dalších dnech by se mělo objevit v Olomouci.