„Samotná Noc vědců je kouzelná právě v tom, že nestaví žádné hranice. Letošní téma je opravdu bohaté a lze jej pojmout velmi široce. Jako každým rokem nabídneme spousty interaktivních pokusů ze všech koutů univerzity, budeme se věnovat smyslům v nejrůznějších podobách jak u lidí, tak u zvířat, a dokonce i u materiálů. Na své si rozhodně přijdou děti i dospělí. Nebude to jen o vědě, letos přidáme i trochu kultury,” řekl Roman Čermák, děkan Fakulty technologické UTB.

Součástí programu bude i sada přednášek Science Café – Jak ovlivňují naše smysly psychedelika? K čemu jsou smysly metrologovi? Jak vnímá zázraky přírody fyzik? Kavárna 14|15 Baťova institutu naopak nabídne přednáškový sprint, sérii Pecha Kucha prezentací „10 minut o vědě“.

Noc vědců je především o experimentech. Nejrůznější pokusy a hry si připravily všechny fakulty UTB, ale také Eurocentrum, Experimentárium Otrokovice, Centrum pro zdravotně postižené Zlínského kraje nebo ve Zlínská pobočka SONS.

Kromě přednášek a experimentů se zájemci mohou zúčastnit tematických workshopů. „Ty návštěvníkům představí všechny chutě světa, vonné esence, světelnou chemii a své dveře poprvé otevře i mionová observatoř, kde budou moci návštěvníci pozorovat pohyb částic,“ popsala Petra Svěráková, mluvčí UTB.

Venkovní aktivity proběhnou na platformě 14|15 Baťova institutu a bude otevřeno i Centrum polymerních systémů, kde bude možné navštívit technologickou halu a je připravený program, který demonstruje všechny vědecké směry, jimiž se se Centrum zabývá.

Na programu je i kultura, ve spolupráci s festivalem populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc je připraveno promítání filmů, v Krajské galerii zájemci mohou navštívit výstavu Fakulty multimediálních komunikací UTB. Vrcholem večera bude koncert kapely Sto zvířat ve vnitřních prostorách Kavárny 14|15 Baťova institutu.

Autor: Adéla Václavíková