Téměř třicet let stará aula se proměnila v reprezentativní a moderně zařízené prostory. Prošla kompletní obnovou od střechy až po suterén. Součástí rekonstrukce bylo i pořízení nového vybavení.

Aula má nyní zcela nové sedačky, špičkovou audiotechniku, foyer i sociální zařízení. Rekonstrukce auly začala v roce 2020. Uzavřená ale byla již dva roky předtím kvůli nedostatkům v požárně-bezpečnostních předpisech.

Opravy si vyžádaly téměř 90 milionů korun, univerzita (UTB) je financovala z vlastních zdrojů. Oslavy dvaceti let UTB se mohly uskutečnit v novotou vonících prostorách.

Slavnostní akce se zúčastnilo přes 400 hostů z řad studentů, zaměstnanců a dalších významných hostů. Pozvání přijali rektoři českých vysokých škol, zástupci České akademie věd, spolupracujících firem i veřejných institucí.

U zrodu univerzity stál Petr Sáha

„Jsem rád, že jsme se mohli po tak po dlouhé době všichni potkat,“ řekl dnes rektor zlínské univerzity profesor Vladimír Sedlařík.

„I přes obtíže způsobené pandemií a současnou krizí na Ukrajině se nadále snažíme zachovat naši prvotní vizi, a to být mezinárodně uznávanou univerzitou. Neustále na tom pracujeme,“ dodal.

Jedním z těch, kdo před jednadvaceti lety stáli u zrodu univerzity ve Zlíně, byl její první rektor Petr Sáha. Při svém projevu připomněl náročnou dobu příprav na výstavbu univerzity, které trvaly sedm let.

Jméno univerzity pak vybrali její zakladatelé během pouhých tří dnů. Na ministerstvu se totiž nelíbil původní zamýšlený název a tak, aby byl návrh na vybudování univerzity ve Zlíně schválen vládou, museli přijít s novým.

"Oslovil jsem proto Tomáše Baťu mladšího s tím, jestli souhlasí, aby se jmenovala po jeho otci Tomáši Baťovi a on souhlasil," zmínil v projevu Petr Sáha, jak vznikl název Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Eva Jiřičná navrhla novou podobu auly

Slavnostního aktu se zúčastnila i světově proslulá architektka Eva Jiřičná, která je s UTB úzce spjata a která pomáhala dát univerzitě její tvář. Navrhla také novou podobu auly.

„Nejdůležitější je, aby se lidé, kteří tady budou sedět a poslouchat, cítili dobře. Myslím, že se nám podařilo vytvořit velmi příjemné a reprezentativní prostředí, přeci jen se tady odehrávají velmi důležité okamžiky v životě studentů i jejich rodin v podobě promocí,“ řekla Eva Jiřičná. "Doufám, že studenti budou slávu Zlína šířit po celém světě," doplnila.

V době vzniku UTB měla univerzita dva a půl tisíce studentů, v dnešní době na ní studuje deset tisíc posluchačů. Univerzita zažila deset premiérů a čtrnáct ministrů školství.