Jeden z papoušků byl odchycen bezprostředně po útěku.

Druhého papouška aru vojenského, který se po celou dobu zdržoval v blízkosti voliéry, se podařilo chytnout ve středu.

Třetího uprchlíka aru hyacintového chovatelé v areálu zoo naposledy viděli v pondělí. Zoo proto požádala na svém webu, sociálních sítí a také prostřednictvím médií o pomoc při hledání.

„Rádi bychom poděkovali za pomoc. Okamžitě připravili zprávy a reportáže a zajistili zveřejnění. Podařilo se tak informovat velké množství lidí a zvýšit šance na objevení papouška,“ uvedla Romana Bujáčková z oddělení marketingu zlínské zoo.

NADĚJE NA ÚSPĚCH

První zprávu o zahlédnutí papouška zoo získala v úterý díky starostovi Chomýže Oldřichu Navrátilovi. Papoušek byl viděn v Jankovicích a v Chomýži, tzn. mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem.

Ačkoliv zoologové celou oblast propátrali, papouška se jim nepodařilo objevit.

O VLÁSEK? O PEŘÍČKO

Další zpráva přišla ve čtvrtek ze Skaličky u Hranic od Rostislava Andrýse. Papoušek se objevil v parku u Ústavu sociální péče. Tým zoologů ihned vyrazil, papouška skutečně našli, nicméně se jej nepodařilo odchytit. V pátek zoologové znovu vyrazili do Skaličky a celý den prohledávali okolí. Bohužel bez sebemenšího úspěchu.

NA ÚTĚKU, ALE S KLIDEM

V sobotu byli opět na cestě do Skaličky, když během cesty obdrželi zprávu, že papoušek je na dvoře rodinného domku v Choryni u Valašského Meziříčí. Tou dobou mířil na místo i ředitel zoo Roman Horský.

„Informaci o papouškovi nám předali pracovníci Policie ČR Zlín. Obrátil se na ně pan Zdeněk Škarupa z Choryně, že na jeho dvoře zřejmě sedí hledaný papoušek a požádal je o zprostředkování zprávy,“ uvedl Roman Horský.

Pracovníci zoo skutečně papouška našli. Seděl na plotu, který ohraničoval dvůr u rodinného domku a choval se velmi klidně. Okamžitě připravili odchytovou klec, kterou měli po celou dobu hledání s sebou, a umístili do ní vlašské ořechy.

„Pak už nezbylo než jen trpělivě čekat. Bylo to nekonečné minuty, stačilo málo a ara mohl kdykoliv odletět. Nakonec přece jen hlad zvítězil a nám se podařilo papouška odchytit,“ popsal situaci Roman Horský.

Jak uvedl pan Škarupa, papoušek se ozýval za jeho domkem zřejmě již přechozí den.

„Slyšel jsem navečer podivné zvuky, říkal jsem si, jestli to není náhodou ten uprchlý papoušek. Ale neviděl jsem ho, na dvorku se objevil až dopoledne. Hned jsem volal na policii, aby zavolali do zoo. Mám velkou radost, že to tak dobře dopadlo. Můj syn jel s rodinou do zlínské zoo na návštěvu, možná toho papouška sem tak trochu přivolal,“ s úsměvem popsal objevení ary pan Škarupa.

„Rád bych jménem zlínské zoo opravdu moc poděkoval všem za pomoc. Lidem, médiím, policii, zkrátka všem, kteří nám pomáhali. Bez jejich pomoci bychom nikdy papouška nenašli. Moc si toho vážíme, “ poděkoval ředitel Roman Horský.

Po příjezdu do zoo chovatelé papouška prohlédli, zkontrolovali jeho zdravotní stav a také zvážili.

„Za celou dobu pobytu mimo voliéru ara zhubnul 200 g. To naprosto odpovídá vynaložené námaze, během těch pěti dnů totiž nalétal kolem 60 km. Svůj vliv měla určitě i jiná potrava, kdy se místo semen a ořechů živil zřejmě jablky, švestkami a dalším plody. Navíc měl samozřejmě i horší přístup k vodě,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. (ex)