U pěti náhodně vybraných zlínských lékáren potom zjišťoval, kolik činí doplatky či za kolik lze koupit antikoncepci, na kterou zdravotní pojišťovny nepřispívají a platí se tedy celá.
Právě u antikoncepce jsou podle zjištění Zlínského deníku rozdíly největší. Zatímco v lékárně Baťovy nemocnice lze tablety Minerva koupit za 421 korun, v lékárně sítě Dr. Max v budově Kauflandu v Sokolské ulici to bylo jen 360 korun.
Ceny se výrazně liší také u dalších porovnávaných léků. Z průzkumu vyplynulo, že každá sledovaná provozovna byla v něčem levnější než někteří její konkurenti.
A proč se úhrada za medikamenty tak liší?
„Ceny léků se stanovují složitě a například u antikoncepce dělají často distributorské firmy různé marketingové akce. Třeba když odebere lékárna několik balení, dostane další zdarma,“ vysvětlil předseda zlínského Okresního sdružení lékárníků Pavel Nesrsta.
Podle něj se ceny léků pro konečného spotřebitele řídí podmínkami ministerstva zdravotnictví, které stanovuje maximální možnou částku.
„O přirážku k ceně od výrobce či dovozce medikamentu se tak musejí podělit distributoři a koncoví prodejci, kteří mají každý svou vlastní obchodní politiku. Některé se snaží zřejmě mít co nejnižší marže a vydělávat na velkém obratu,“ poznamenal Nesrsta.
Doplatek v konkrétní lékárně je ale podle něj stejný pro všechny, ať už jsou lidé registrovaní u kterékoliv zdravotní pojišťovny.
Díky různě nastaveným maržím lékáren mohou být někde medikamenty i zcela bez doplatku, i když jinde se za ně platí. Tak je tomu třeba u čtrnáctitabletového balení antibiotika Augmentin, za které se v lékárně Baťovy nemocnici nic nedoplácí, přestože jinde je nutné uhradit až 34 korun.
„Na některé léky se díky výběrovým řízením podařilo nasmlouvat lepší ceny, jako právě u Augmentinu. Záleží také, od kterého distributora lékárna nakupuje,“ poznamenala vedoucí lékárny Stanislava Šprenclová.
Některé léky bývají v různých provozovnách i takzvaně v akci. Například v lékárně Lloyds v pasáži zlínského Intersparu jde nyní Lokren proti vysokému tlaku v balení po osmadevadesáti tabletách získat s jen s osmnáctikorunovým doplatkem. V dalších čtyřech sledovaných lékárnách to bylo 40 až 79 korun.
O konečné ceně léku rozhoduje i skutečnost, zda pacienti získají zpět regulační poplatek 30 korun za jednu položku na receptu. Platí to například o lékárně v krajské nemocnici, kde k vracení poplatků přistoupili od 5. února. „Od té doby k nám chodí asi o třetinu více pacientů,“ sdělila vedoucí lékárny Šprenclová.
Poplatky vrací i například v síti Dr. Max. Jinde se snaží klienty přilákat formou slev. „U nás si tak lidé mohou vybrat, zda zvolí formu sedmiprocentní slevy z celého nákupu nebo zda jim vrátíme regulační poplatek,“ sdělil lékárník Karel Vašut z lékárny Slunce v supermaketu Billa na sídlišti Jižní Svahy .