Osm oslovených starostů ze Zlínska bilancuje. Rok po komunálních volbách Deníku prozradili, co je nejvíce pálí a co pro to chtějí udělat

Zlínský deník oslovil několik z nich a rok po jejich zvolení po posledních komunálních volbách jim nechal zodpovědět tři otázky:

1. Co se vám za rok ve funkci povedlo?

2. Co považujete za největší potíž v obci a jaké máte pro tento problém vymyšlené řešení?

3. Co důležitého čeká vaši obec příští rok?

Starostka Edita Hrbáčková (Sazovice)

1. Letos se nám povedlo společně s obcí Mysločovice začít budovat cyklostezku mezi obcemi Mysločovice a Sazovice, která je těsně před dokončením. Opravili jsme kříže, místní komunikace, kanalizační vpustě a provedli také terénní úpravy ve sběrném dvoře. Snažíme se i vyřešit likvidaci bioodpadu.

Od příštího roku budeme s Machovou likvidovat bioodpad v jejich kompostárně. Dále řešíme protierozní a protipovodňová opatření, chystáme odkanalizování obce, otevřeli jsme mateřské centrum. V uplynulých letech se naše obec hlásila do soutěže Vesnice roku a pokaždé uspěla. Osobností kraje se stala Věra Velísková za práci s dětmi a udržování tradic.

2. Pracujeme na přípravě odkanalizování obce, což je jeden z největších problémů. Chceme podat žádost o stavební povolení a příští rok hledat vhodnou dotaci. Dále nás trápí myšlenka na vybudování domu s pečovatelskou službou.

3. V příštím roce se budeme snažit o zajištění dotace na odkanalizování obce a doufám, že se nám podaří získat již zmíněné stavební povolení. Chceme dokončit nový územní plán, vybudovat příjezd a příchod ke škole, opravit vstup do prodejny Sazovjanka a pohostinství. Čeká nás také výročí 650 let od založení.

Starosta Josef Hutěčka (Březnice)

1. V letošním roce se nám povedlo například postavit dvě nová dětská hřiště, zrevitalizovat zeleň v obci, zrekonstruovat veřejné osvětlení v centru obce, opravit památníky obětem II. světové války, obnovit březnický kroj, připravit stavební povolení na odkanalizování obce a čistírnu odpadních vod.

2. Prioritou je vybudování kanalizace a ČOV. Současně bychom rádi vyřešili problém s nedostatečnou kapacitou naší školky. Máme zpracovaný projekt na její přístavbu, popřípadě na rozšíření do původních prostor a přestěhování obecního úřadu. Vše však záleží na dotacích, které usilovně sháníme.

3. V závislosti na získaných dotacích to budou právě výše zmiňované akce, které máme nachystány ve fázi stavebního povolení. Také bychom rádi vydali knihu o obci Březnice. Zde bude shrnuta historie, současnost, osobnosti, spolky, organizace, kultura, sport i náboženský život obce.

Starostka Jana Puškáčová (Bohuslavice)

1. Navazujeme na práci minulých období. Protože po stavbách plynovodu a vodovodu v posledních 10 letech nemáme žádné rezervy a nynější krizové období nás nutí ještě více šetřit, nemůžeme si dovolit žádné větší investiční akce. V letošním roce jsme začali s přestavbou školky, která by v budoucnu měla sloužit i dětem ZŠ. Pokud nám situace dovolí, chtěli bychom ještě vyměnit střechu hasičské zbrojnice.

2. Největší potíž je křižovatka silnic II. a III. třídy uprostřed obce a dopravní situace v Bohuslavicích, které jsou přetíženy osobní i kamionovou dopravou. Předpokládané náklady na přestavbu křižovatky a části chodníků jsou více než 25 milionů korun. Komunikace patří Zlínskému kraji a budeme ji řešit snad co nejdříve. Současně chceme vybudovat alespoň část chodníků ve středu obce.

3. Z investičních akcí bychom chtěli pokračovat v přestavbě školky a dokončit opravu hasičské zbrojnice. Chceme vybudovat také garáže pro obecní traktory a auta. V neposlední řadě zkulturnit prostranství před kaplí.

Starostka Olga Tkáčová (Pozlovice)

1. Snažíme se řešit celé spektrum problémů. Ze stavebních záměrů máme dokončenou stabilizaci sesuvu v ulici Ludkovická, zahájili jsme stavbu odpadového centra, dílčí opravy chodníků. Snažíme se zlepšovat nabídku pro trávení volného času.

2. V současné době je naším největším problémem vypuštěná přehrada a hlavně skutečnost, že prozatím nebyly zahájeny práce na dokončení odtěžení zbytku sedimentů. Podle informací investora akce, státního podniku Povodí Moravy, by měly být těžební práce dokončeny do února 2012.

3. Příští rok uplyne 100 let od zahájení stavby přehrady. Letos jsme vydali výroční turistickou známku, ale prozatím máme obavy pustit se do přípravy větších oslav. Plánujeme rekonstrukci přístaviště lodí a šlapadel, stezku zdraví s venkovními cvičebními stroji a stavební úpravy zpevněné plochy pro parkování. Pokud ale bude přehrada bez vody, nevím, bude-li co slavit! Dále připravujeme na květen otevření odpadového centra, zahájení staveb chodníků a řadu dalších akcí.

Starostka Silvie Pospíšilová (Sehradice)

1. Vzhledem k tomu, že se jedná o mé první volební období, za největší úspěch považuji fakt, že jsem ten rok přežila a naši občané taky. Ale teď vážně. Jsem ráda, že jsme zdárně dotáhli do konce projekt kanalizace a využili několika dotací a zkulturnili naši obec.

2. Asi největší bolestí Sehradic jsou povodně, které kvůli poloze obce téměř každoročně potrápí lidi bydlící kolem potoka. V územním plánu je počítáno se suchým poldrem. Ten by nejspíš problém vyřešil. Momentálně zjišťujeme podrobnosti ohledně možnosti čerpání dotace.

3. Prioritou je nový územní plán. Hodně nás trápí také stav budovy, ve které je obecní úřad, sál, pohostinství a obecní byty. Celý objekt potřebuje rekonstrukci, ale všechno je otázkou peněz.

Starosta Antonín Goňa (Rokytnice)

1. Dokončili jsme terénní úpravy na návsi a vybudovali chodník k lokalitě s názvem Dvořisko. Zrekonstruovali jsme střechy budov ZŠ a MŠ. Ve Společenském domě jsme vyměnili stará dřevěná okna a dveře za plastové. Rovněž jsme tam zprovoznili nové sociální zařízení a dovybavili kuchyňku tak, aby se v ní mohly konat setkání místních organizací a přátelská posezení, případně oslavy. V části Kochavec jsme zafinancovali výstavbu dětského hřiště, na Kochavci se snažíme zprovoznit nově zrekonstruovaný penzion.

2. Za největší problém obce považuji nedokončené odkanalizování obce včetně ČOV. Firma nyní dokončuje zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí. Po jeho vydání se budeme snažit o získání dotace na tuto akci.

3. Chceme zrevitalizovat vodní nádrž Hajnice, vybudovat infrastrukturu ke stavebním pozemkům v lokalitě Lůžek. Pokud se nám podaří získat povolení a finance, chceme také dokončit kanalizaci a ČOV.

Starosta Miroslav Válek (Hvozdná)

1. Dokončili jsme opravu komunikace v chatové oblasti či kanalizaci a rozšíření vodovodních per v obci. Dále pak suché poldry na Hvozdenském potoku, zahájili jsme práce na přístavbě školky a rekonstrukci ZŠ. Zaměřili jsme se také na pozemkové úpravy či úpravu chodníku v lokalitě Pod Hájem.

2. Největší obtíže jsou s majetkoprávními transakcemi obce. Ať už s koupí, či pronájmem pozemků na stavby obce. Často je problematické také udržení pořádku v obci. Trápíme se s černými skládkami či psími exkrementy. Vlastní řešení je ale otázkou dohody či morálky.

3. Příští rok se ponese ve znamení dokončování započatých investičních akcí. Ať už zmíněné přístavby školky, či rekonstrukce ZŠ. Chceme také věnovat pozornost stavbám i opatřením, které by mohly dořešit vodní a půdní eroze v katastru obce. Nezapomeneme na péči o zeleň či renovaci inženýrských sítí.

Starosta Antonín Jonášek (Tlumačov)

1. Řešili jsme hned čtyři velké projekty. Třetí etapu odkanalizování obce, snížení energetické náročnosti budovy ZŠ, revitalizaci parku v ulici Sokolská či stabilizaci hráze v ulici Kvasická.

2. Problémů se najde spousta. Daňové příjmy jsou v porovnání s loňským rokem o 1,3 milionu korun nižší, což vede ke krokům, jež se v příštím roce promítnou do snahy o stabilizaci rozpočtu obce.

3. Budeme pracovat na dlouhodobých projektech, mezi něž patří dokončení územního plánu. Budeme řešit energetickou náročnost domu s pečovatelskou službou a zaměříme se i na obtíže s komunálním odpadem.

Zpravodajové deníku