„Je to skvělá zkušenost," shodují se členové týmu školní televize v čele s učitelem Jaromírem Světlíkem.

„Věřil jsem od začátku, že děti jsou šikovné a zvládnou mít vlastní televizi. Byl jsem velmi pozitivní při jejím zakládání a chtěl jsem dát studentům příležitost," říká učitel Jaromír Světlík, který je zakladatelem a vedoucím školní televize Gymnázia a Jazykové školy Zlín.

„Média mě vždycky lákala, zajímala mě novinařina. Odhodlání pracovat s dětmi a mládeží ale nakonec zvítězil, a hned, když jsem nastoupil do školy jako učitel, tak jsem usiloval o to, aby zde školní televize byla," popisuje Světlík, který na zlínském gymnáziu vyučuje zejména informatiku.

Televize zahájila své vysílání v roce 2012. „Tak trošku si plním i svůj sen a velmi mě to baví," přiznává Světlík, který je hlavně rád, že děti získávají nové zkušenosti a dovednosti a zároveň dochází i ke stmelení kolektivu.

Aktuálně je v týmu osmnáct reportérů. Vzájemně se střídají, sami přicházejí s nápady, tématy a tipy. Každý umí pracovat s kamerou a mikrofonem.

Nedávno na sebe žáci upozornili rozhovorem s prezidentem Milošem Zemanem. Pro studentku Terezu Mikeskovou to přitom byla její první reportáž. „Vzniklo to ve skutečnosti kvůli koním," směje se sympatická dívka.

„Chtěla jsem na dostihy, ale rodiče se mnou nechtěli jít, tak mě napadlo, že když tam půjdu současně natočit i rozhovor se Zemanem, tak mě tam pustí," vysvětluje Tereza.

Sama sepsala dopis pro prezidenta a vedení školy ji ještě podpořilo a připojilo k němu oficiální žádost za školu. Vše se pak odeslalo do prezidentské kanceláře. Kladná odpověď ji velmi potěšila.

„Bylo to super," raduje se spokojeně. Má ale za sebou i horké chvilky. „Většinou máme všechny rozhovory dopředu domluvené, ale na reportáž s Eliškou Balzerovou jsme jeli bez ohlášení. Hodně se na nás zlobila a stejně tak i manažer, který tam okolo ní pobíhal. Rozhovor jsme sice natočili, ale přístup paní Balzerové nás velmi zklamal," dodává smutně Tereza.

O několik měsíců později se prý setkala se stejným manažerem znovu.

„Měli jsme domluvenou reportáž se Simonou Stašovou a dost nás zarazilo, že tam byl opět ten stejný manažer. Dokonce nám říkal nedávno tady byly nějaké hrozné holky ze studentské televize, tak doufám, že to nejste vy!" směje se Tereza, kterou naopak herečka Simona Stašová nadchla svou přirozeností, ochotou a milým vystupováním. Studenti mají i profesionální workshopy. Zpočátku nikdo neměl žádné zkušenosti ani znalosti.

„Účastníme se pravidelných setkání školních televizí v Příbrami a hodně nám pomohli lidé z veřejnoprávní televize. Pořádají pro studenty workshopy na Kavčích horách, ale i přímo u nás ve škole. Kameraman Milan Štejdíř s redaktorkou Vendulou Horníkovou nás v práci hodně podpořili a naučili nás například, že reportér nemusí být stále v záběru vidět," prozrazuje učitel Světlík.

Děti zjišťují, že natočit reportáž je někdy mnohem méně náročné než ji pak ve studiu dokončit. „Stojí to mnohem více času, než jsem si myslela," říká Natálie Vodáková. „A pak nás mrzí, když se některé záběry zahodí," doplňuje Tereza Cedidlová.

„Mě překvapilo, že jsme navázali spolupráci s Českou televizí. Původně jsem si myslela, že to bude jen v rámci školy," svěřuje se Nikola Szórádová.

„Rozhodně je to dobrá zkušenost," přikyvuje Šárka Navrátilíková.

Studenty baví zejména rozhovory s osobnostmi. Nechtějí se pouštět do konfliktních reportáží. „Ráda natáčím se zajímavými lidmi, myslím, že by se nemělo pořád točit jen o uprchlících nebo bezdomovcích," domnívá se Sabina Szipinová, která natáčí i rozhovory s učiteli.

„Mnozí jsou velmi zajímaví, ale neví se to o nich," směje se Sabina.

Teď mají dívky políčeno na školníka. „Pan školník nechce přijít už tři čtvrtě roku na rozhovor, vždycky uteče," vysvětluje Tereza. Přestože pracuje na zdejším gymnáziu již dlouhá léta, je pro studenty opředen tajemstvím.

Všichni se shodují, že díky reportážím ztratili ostych, mají více sebedůvěry a radují se ze společných úspěchů. „Je dobrá zkušenost dostat se na nějakou akci, setkat se s významnými lidmi, ale hlavně mám rád ten výsledek potom, když se to vysílá a je vidět, že se to líbí, že to udělalo druhým radost," říká Jakub Vlček.

Nyní jsou studenti nadšeni z výborné reportáže o hasičích, která na Kavčích horách získala první místo. „Má asi osm minut a je o práci Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje," vysvětluje Světlík.

„Samotné natáčení byl trošku adrenalin, protože reportérka zkoušela i akční scény… měla kombinézu a společně s hasiči jela v autě k zinscenovanému zásahu," dodává učitel.

MARCELA KANIOVÁ