Zastupující rektor Křesálek si nechá udělat právní analýzu, zda nebude muset UTB platit sankci za odstoupení od projektu

Točí se kolem něj i nyní spousta otázek. Jelikož podepsal někdejší šéf školy smlouvy o smlouvách budoucích týkající se dotčených pozemků, hrozí možná univerzitě sankce za odstoupení od záměru.

Přestože v minulosti autor projektu a majitel pozemků Pavel Berka veřejně prohlásil, že se s UTB soudit nehodlá, zastupující rektor Vojtěch Křesálek si plánuje pro jistotu udělat právní analýzu v této věci.

Na stole mu leží také přání Berky, ať univerzita od projektu odstoupí, jelikož jej chce realizovat s jiným subjektem. Stejně tak dopis od ministerstva průmyslu a obchodu, které přiznalo UTB 300 milionů dotaci a chce vědět, jak se rozhodla. Přestože správní rada UTB ani na posledním zasedání nákup pozemků nepodpořila, Křesálek stále s odstoupením od smlouvy otálí. Předsedkyně správní rady Michaela Šojdrová jej vyzvala, aby posoudil možnost změny projektu.

„Akademický senát před půl rokem schválil nákup pozemků. Je potřeba udělat právní analýzu, jestli vypovězením smluv zůstane závazek na univerzitě. Pokud by částka byla v řádech statisíců, ustojíme takové riziko podnikání poměrně s klidem. Ale co když by byla sankce vyšší? Zeptám se právníků a na základě toho budu postupovat,“ sdělil Křesálek na úterním zasedání senátu. Jedná se prý zatím o jeden z největších problémů, s jakým se v nové funkci setkal.

A nenechal v klidu ani senátory, kteří po vzrušené debatě požádali předsedkyni Alenu Macháčkovou, aby mohli své usnesení z konce minulého roku zrušit.

Stanovisko správní rady je stále stejné. Do stávajícího projektu UH park nevstupovat. Výhradně proti němu je i členka Sonja Baťová. „Jasně a srozumitelně dala několikrát najevo, že park nepodporuje. Nesedí jí tam finanční cifry a nepřeje si rozvoj univerzity mimo Zlín,“ interpretoval senátorům Křesálek.

Předsedkyně rady Šojdrová však přemýšlela, jak by bylo možné projekt přepracovat, aby UTB o přiznanou dotaci nepřišla. Nabídla prý Křesálkovi možnost konzultace s odborníkem na evropské fondy Vojtěchem Doleželem.

„Audit týkající se projektu poukázal na rizika ve smlouvách. Navíc se od doby podání projektu změnily podmínky. Ve hře je, že by pan Doležel mohl podat žádost na Evropskou komisi a ministerstvo průmyslu a obchodu, zda je možné projekt změnit. Ale zatím nebyl osloven, takže škola asi od záměru zcela opouští,“ míní Šojdrová.

Kromě UH parku se točila na senátu bouřlivá diskuse i kolem osoby tiskového mluvčího Štěpána Prachaře. Přestože je ve funkci asi dva měsíce, k 15. červenci bude po dohodě odvolán. Jeho pozici bude zaujímat opět dřívější mluvčí, kancléřka Andrea Kadlčíková. Řada senátorů přijala takové rozhodnutí s povděkem. Podivovali se totiž nyní nad tím, že Prachař nechtěl v červnu zveřejnit tiskovou zprávu o legitimitě senátu. Musel to za něj udělat útvar kancléře.

„Za jednu práci se platí dvě osoby,“ podotkl docent Vratislav Kozák. Někteří další členové poznamenali, ať se vyčíslí škoda podle zákoníku práce za toto hrubé porušení.

Štěpán Prachař podle svých slov přistoupil na dohodu proto, že si někteří špatně vykládají statut tiskového mluvčí ve směrnicích UTB. Je tam totiž řečeno, že kancléř má vykonávat zejména i funkci mluvčího.

„Oficiální tiskovou zprávu o legitimitě senátu jsem nechtěl vydat z toho důvodu, že by se mohla rozpoutat další mediální scénka. Kdyby se mě na to ale novináři zeptali, reagoval bych tak, jak jsme odpověď připravil s předsedkyní akademického senátu Macháčkovou. Ta tuto zprávu pak zveřejnila,“ reagoval Prachař.

Mimo jiné jej prý znejistily dopisy od ministryně školství Kopicové. „Obsahovaly formální chyby jako stejná jednací čísla u více dopisů, anonymní nečíslovaný rozbor legitimity senátu v příloze nebo chybná doručovací adresa UTB, což jsem sdělil předsedkyni Macháčkové,“ dodal mluvčí.