„Při trhání ovoce může dojít k poškození stromů," vysvětluje mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Petra Nováková raději ovoce na veřejném prostranství netrhá ani nesbírá. „Jezdíme spíše do sadů, kde si sami ovoce natrháme a je za přiměřenou cenu. Bereme to i jako malý rodinný výlet," sdělila.

V Luhačovicích jsou k „trhačům" shovívavější než ve Zlíně. „Ovoce mohou lidé trhat bez sankcí, ale nesmějí je komerčně využívat, tedy prodávat. Pro vlastní spotřebu si je mohou natrhat," konstatoval místostarosta Luhačovic Radomil Kop.

Pokuta ve Zlíně hrozí i člověku, který odklidí větve spadené z městských stromů. Městské dřevo se totiž brát nesmí. Spadlé větve odklízí podle vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu Vladimíry Pavlovové výhradně odbor městské zeleně.

„Pokud občané v případě nutnosti spadlou větev z chodníku odklidí na stranu a upozorní na to odbor městské zeleně, samozřejmě to vítáme," poznamenala Pavlovová.

Větve stromů, které přesahují na pozemek jiného majitele, bývají také častou příčinou sousedských sporů. Typická situace nastává, když se urodí jablka, ale větev s uzrálým ovocem ční na druhém pozemku.

Komu jablka vlastně patří?

Podle nového občanského zákoníku majiteli daného stromu, pokud však ovoce nespadlo. Jakmile spadne na zem, stává se jeho majitelem vlastník pozemku. Soused, kterému náleží strom na dané zahradě, jej může požádat o vydání plodů. Majitel pozemku mu ale vyhovět nemusí.

Spor o ovoce už musel řešit i Jan Kupolík. Se sousedem vedl dlouhé debaty o tom, komu ovoce patří.

„Nemohl jsem se s ním domluvit. Neustále tvrdil, že to, co přesahuje na jeho zahradu, je jeho, i když ovoce ze stromu ještě nespadlo. Jakmile bylo po úrodě, několikrát mi vynadal, že ten strom dělá jen nepořádek z padajícího listí. Ale to, že mi očesal několik větví, mu nevadilo," kroutí hlavou Kupolík.

Dnes už však bydlí jinde a se sousedy si velmi rozumí. A ještě jeden fakt: soused nemůže po majiteli stromu požadovat, aby mu nepořádek, způsobený napadaným listím, přišel uklidit.

DENISA SPURNÁ