I letos se zařízení pro opuštěná zvířata ve Zlínském kraji připravují na příliv nových svěřenců.

V útulku pro psy ve Vsetíně zaznamenali po svátcích už tři nové přírůstky. Podle správce Jakuba Háby ale nejspíš nejde o nevhodné vánoční dárky. „Jsou to už starší psi. Zřejmě utekli majitelům, když se polekali petard,“ míní.

Přesto se případy, kdy lidé po Vánocích přinášejí do útulku štěňata, o která se nedokážou postarat, stávají. „Děje se to, ale teď je ještě brzo. Možná se něco objeví za jeden až dva týdny,“ odhadl Hába.

V útulku Čápka Kroměříž se do včerejšího dne žádní noví psi k adopci neobjevili. Během Vánoc poskytli dočasný přístřešek také jen zvířatům, která se zaběhla třeba při střelbě či ohňostroji.

„Další příval psů ale očekáváme po Novém roce. Teď jsou lidé nadšení ze štěňátek, ale až nastoupí do práce, uvědomí si, že se o zvíře nemá kdo postarat. To nejhorší tedy teprve přijde,“ konstatuje ošetřovatelka z Čápky Šárka Kolaříková.

Vánoce útulkům ale nepřinášejí pouze víc práce a vyšší náklady. Najdou se i dobráci, kteří zařízení obdarovávají. „Lidé přinesli deky, konzervy, granule či jiné pamlsky,“ upřesnila Kolaříková.

Potěšeni ze záplavy darů byli také v útulku Zlín-Vršava. Přibylo jim ale i psů. „Od Štědrého dne jich k nám doputovalo šest. Zvířata jako nevhodné dárky k nám pak míří v lednu,“ přiblížila vedoucí útulku Danuše Šmigurová.

Vyděsí je petardy

Velkou vlnu ale tamní pracovníci čekají už kolem Silvestra, kdy zvířata z domovů vyžene většinou strach z ohňostrojů. „Vloni jsme přijali deset zvířat. Prosíme majitele, aby si své mazlíčky pořádně uvazovali a nevystavovali je zbytečně hektickému prostředí,“ vyzvala Šmigurová.

O řadu „utečenců“ se majitelé už nepřihlásí. Své o tom ví i městská policie v Uherském Hradišti. Odchycená zvířata umisťují do záchytných kotců. Pokud se o ně nikdo nepřihlásí, putují do útulku Bulhar na jižní Moravě.

Od Štědrého dne do včerejšího odpoledne uherskohradišťští strážníci žádné zvíře zatím neodchytávali. „Po Vánocích ale někdy zaznamenáváme, že se lidé ve městě zvířat zbavují. Ale situace je rok od roku různá,“ prozradil městský policista Karel Světnička.

Uvažujete o pořízení psa? Chcete zároveň udělat dobrý skutek? Vyberte si pejska na webových stránkách jednotlivých útulků!

Městský zvířecí útulek Vsetín

Útulek Zlín

Útulek TS Valašské Meziříčí

Psí útulek Rožnov pod Radhoštěm

Útulek Minaret v Bulharech

Městský útulek pro psy Čápka Kroměříž

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU