Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už je to vše za námi, zpívalo se před 20 lety

Zlín – Bouřlivé oslavy provázely ve Zlíně přelom roku 1989 a 1990. Těsně po převratu totiž řada lidí věřila v lepší zítřky a těšila se na novou éru. Důvodem k velkým zábavám před dvacíti lety byl také fakt, že se Gottwaldov k 1. lednu přejmenoval na Zlín.

2.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Stanislav Vacl

„Všichni jsme vnímali, že jdeme do nové éry. Oblíbená byla tehdy píseň od Voskovce a Wericha Už je to vše za námi, náš pán je pod drnem. Tento přelom roku byl jiný než všechny ostatní. Byla to obrovská životní změna,“ pousmál se zlínský cestovatel Miroslav Zikmund.

Naprosto fantastický byl prý ale hlavně projev Václava Havla na Nový rok. „Seděli jsme fascinovaně u televizních obrazovek a neposlouchali po dvacíti letech odříkané fráze, ale skutečně lidský projev. Pryč s hesly a prázdnými výkřiky, říkal v něm. Já to vnímal tím více, že jsem se znal s bývalým prezidentem osobně,“ vysvětlil Zikmund.

Vzpomněl, že přeměna cedulí z Gottwaldova na Zlín se uskutečnila už o čtrnáct dní dříve před oficiálně změnou názvu města. „Předběhli jsme úřední formality před 16. prosincem, kdy zavítal po dlouhých letech do Zlína Tomáš Baťa. Bylo to cílené právě kvůli jeho návštěvě,“ podotkl cestovatel.

Velmi silným zážitkem byl příchod nového roku po revoluci také pro nynějšího předsedu Klubu absolventů Baťovy školy práce Svatopluka Jabůrka.

„Od roku 1948 jsme nemohli jako klub oficiálně fungovat, protože jsme byli prohlášeni za nežádoucí. Přelom roku byl tak pro nás začátkem pro přípravy na založení klubu nového. A už jsme také začali připravovat mezinárodní setkání absolventů ve Zlíně,“ objasnil Jabůrek.

To se nakonec uskutečnilo v září roku 1992 v prostorách divadla a bývalého kulturně –společenského centra Družba. Přijelo na něj podle slov Jabůrka kolem pěti set lidí z celého světa. „Dokonce i ředitel diamantových dolů z Jižní Afriky, který se vyučil ve Zlíně,“ zavzpomínal předseda.

Přestože byla i podle něj ve Zlíně 31. prosince 1989 výborná nálada, lidé si neuvědomovali, že se vše nevrátí do stejných kolejí, jak tomu bylo před komunismem.

„Mysleli si, že kolos, který dodával boty do Sovětského svazu, se udrží. Že budou mít stejně vysoké platy jako před režimem. Ale to byla naivní představa,“ poznamenal Jabůrek.

Nejen pozitiva čekaly lidi v novém roce 1990, doplnil také dnes dvaadevadesátiletý Jaromír Jirousek ze Zlína.

„Byl to boj s restitucemi. Moji rodiče měli továrnu, která patřila za bývalého režimu Svitu a radnici, a v té době z ní byl dům pro svobodné matky. Nakonec se ji naší rodině ale podařilo získat,“ dodal Jirousek.

Autor: Marie Šidlová

2.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Oslava 30 let programu Erasmus na  UTB ve Zlíně
16

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení