„Kdo nepocítil na vlastní kůži nedostatek něčeho tak nenahraditelného, jako je voda, snad ani nemůže pochopit naši radost," říká starosta obce Břetislav Šuranský. O nedostatku vody by mohl mluvit Milan Mrázek z Dobrkovic, který se společně se svou ženou a třemi dětmi musel chodit sprchovat do místního družstva. „Situace byla velmi špatná," zmínil se Mrázek. Rodina si prý musela dělat zásoby vody. „Dnes jsem kontroloval starý přívod vody a nic tam neteklo," poznamenal.

Od minulého pátku patří Milan Mrázek přibližně k osmdesáti procentům obyvatel, kteří se k vodovodu doposud připojili.

Ve stejné situaci byl i další obyvatel Dobrkovic Michal Šůstek. „Voda netekla hlavně večer a měla malý tlak," popisoval. V domě žije ještě s manželkou, jedenáctiměsíčním synkem a dvěma rodiči. Na okoupání dítěte museli přivážet vodu od známých. „Pro vodu jsme museli jezdit s kanystry k tchánovi," líčil špatnou situaci Šůstek z části obce Ulička.

„Tlak a množství vody, kterým byla zásobena zmíněná část obce, byly rok od roku nižší. Nezřídka docházelo i k vícehodinovým absolutním a nečekaným výpadkům dodávky vody," potvrdil starosta Šuranský.

Obec o třech stech obyvatelích nutně potřebovala efektivnější alternativu. Výstavba více než čtyři kilometry dlouhého vodovodu trvala od října loňského roku, kdy obec předala staveniště firmě. „V první polovině června jsme dokončili stavební práce, provedli jsme provozní zkoušku a dokončili úpravy povrchů," přiblížil starosta.

Pětadvacetimi­lionovou investici obec připravovala více než čtyři roky, avšak myšlenka na vodovod se objevila daleko dřív. „Od prvotního záměru zajistit do obce dostatečný přísun kvalitní pitné vody uběhlo už téměř deset let," připomněl místostarosta Josef Jurák. Problém byly soposud peníze.

Z celkové částky překračující pětadvacet milionů korun zaplatila obec pětasedmdesát procent z dotací. Do stavby by se nemohly Dobrkovice pustit bez finanční podpory Ministerstva zemědělství ve výši pětašedesáti procent a Zlínského kraje ve výši deseti procent.Část si obec zaplatila sama a na čtyři miliony korun si vzala úvěr. „Cenu zadlužení obce čtyřmilionovým úvěrem považujeme za nezbytný krok k lepšímu," dodal starosta.

Jana Stupková