Jen před několika týdny padla k zemi budova známé zlínské hospody Monako, což vyvolalo velký zájem veřejnosti. Naopak v tichosti za ní zmizela i budova s číslem popisným 16. Nyní na této ploše začaly stavení úpravy. Za ní pak vyroste nové volnočasové centrum FABRIKA.

Stavební povolení pro vybudování FABRIKY bylo vydáno společnosti Cream, majiteli celého území, letos na jaře. Než dostala povolení ke stavbě multifunkčního centra na místě, kde původně stály baťovské budovy 24, 25 a 26, uběhlo deset let. Plánovaná nová budova číslo 16. (lidově „Šestnáctka“) na stavební povolení teprve čeká.

„Vybudováním centra FABRIKA a budovy 16. bude definitivně dokončena přeměna východní části areálu bývalých Baťových závodů ve Zlíně,“ uvedl Martin Jarolím, člen představenstva skupiny CREAM, která za projektem FABRIKA stojí.

Dočasně vznikne na místě parkoviště

Po zbouraném Monaku a původní budově číslo 16. zůstane zatím volná plocha, která bude podle Martina Jarolíma sloužit jako parkoviště. Společnost plánuje současnou výstavbu FABRIKY a „šestnáctky“ i když se jedná o dva samostatné projekty.
Kdo čeká, že FABRIKA bude jen dalším obchodním centrem, mýlí by se.

„Nazýváme to zábavní relaxační centrum. Důvod je prostý, zájem a preference lidí se posunuly. Období výstavby velkých obchodních center je pryč. Na trh přišla nová, mladá generace, která má úplně jiné zájmy a cíle. Nezajímá se o typická obchodní centra, proto my jej nechceme stavět,“ vysvětlil Martin Jarolím.

S vyhlášeným podnikem Monako se v sobotu rozloučili položením květin a zapálením svíček.
Monako ve Zlíně už není. Na jeho místě leží květiny a svíčky. Podívejte se

Sportovní Halyi park na střeše

Společnost Cream tak plánuje, že horní patra budovy FABRIKA by mohla nabídnout tři sportovní haly vhodné například pro volejbal, basketbal, házenou či florbal. V plánech je také kluziště. Na jednom místě by vyrostlo nákupní centrum, jídelna a sportovní aréna.

Zajímavostí, která neunikne pozornosti, budou „zelené střechy“. Společnost chce, aby všechny střechy FABRIKY nabízely i další funkce, a to parky na střechách.

V "Šestnáctce" budou kanceláře

Budova číslo 16. zase, kromě obchodů a služeb, nabídne kancelářské prostory. S její výstavbou chtěla společnost Cream začít již před čtyřmi lety. Celou tuto dobu byla na ní proto vyvěšena plachta s nápisem: „Už jsem tady mohla stát“. Společnost Cream tak narážela na průtahy s plánovaným dopravním terminálem, který je v sousedství baťovského areálu a jehož realizace je stále na startovní čáře.

„Šlo o náš projevený názor. Přesto jsme se rozhodli již dál nečekat. Chtěli jsme tomuto území dát nový impuls, aby mohla veřejnost mluvit o tom, že se tady něco nového děje,“ usmál se Martin Jarolím.

Doplnil, že co se týká celého areálu bývalých Baťových závodů, chce se společnost Cream soustředit také na venkovní plochy. „Víme, v jaké jsou nedokonalosti. To znamená, že když tady postavíme FABRIKU a „Šestnáctku“, musíme se zároveň soustředit i na venkovní plochy, aby se tady lidé cítili dobře.“

Kdy by se mohlo začít stavět a jak dlouho?
„Předpokládáme, že začít stavět by se mělo v roce 2021 a dokončeno bude v roce 2023. To znamená otevření plánujeme někdy v druhé polovině roku 2023, pokud se situace na trhu nebude nijak dramaticky vyvíjet,“ uvedl Martin Jarolím s odkazem na ekonomický vývoj v souvislosti s koronavirovou krizí.

Jaká bude cena obou projektů?
Cena FABRIKY se podle slov Martina Jarolíma bude pohybovat kolem dvou miliard korun.
Cena "šestnáctky" pak podle něj dosáhne na 300-400 milionů korun.