VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní plán je u ledu, strany se přou o Svit

Zlín - Horké téma, jak bude vypadat územní plán Zlína kupříkladu na dalších deset let, v úterý 16. června zastupitelé nerozlouskli.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Územní plán pro ZlínFoto: Filip Mach

Zadavatel návrhu, náměstek primátorky Miroslav Šenkýř (ODS), materiál stáhl kvůli připomínkám občanů, kteří na zasedání přišli, i postoji místní ČSSD. Ta totiž odmítla kvůli budoucí roli svitovského areálu jakoukoliv ze dvou variant konceptu podpořit.

Zásadní změnou připravovaného územního plánu města je dopravní řešení. Buď se vybuduje ve Zlíně pravobřežní komunikace ve směru od Otrokovic jen po křižovatku Gahurova pod Jižními Svahy, a odtáhne tak zřejmě z města tranzitní dopravu, nebo se trasa prodlouží tunelem na Podvesnou a obchvatem nad nemocnicí, čímž kamiony do města spíše přiláká.

Jako první vystoupil při interpelaci v obřadní síni zlínské radnice občan Antonín Zelinka. Nesouhlasí s vybudováním pravobřežky podél řeky Dřevnice, s níž počítají obě varianty. Ty jsou označeny písmeny A a B.

„Doprava škodí přírodě, ve městě i lidem. Tato silnice by navíc nesloužila pouze pro komfort zlínských obyvatel,“ upozornil Zelinka.

Na plánované řešení dopravní sítě apeloval také Evžen Babík, kterému se nelíbí možné zvýšení tranzitní zátěže v obytné zóně podřevnického údolí na trase budoucí rychlostní silnice R49.

„Bude to znamenat i značné vytížení plánovaného přivaděče v Kostelci,“ míní Babík.

Podnikatele v areálu bývalého zemědělského družstva v Loukách trápí zase fakt, že by se novým plánem změnila blízká v současnosti definovaná jako průmyslová plocha na plochu pro bytovou výstavbu.

„Změna bude bránit v rozvoji našich dalších aktivit v místě,“ postěžoval si jejich zástupce Josef Štětkář.

Takřka opačný problém řešil Jindřich Václavek, jednatel společnosti Zemet Tečovice. Nehodlá totiž přijít o desítky hektarů zemědělské půdy mezi Prštným, Loukami a Tečovicemi.

„Ochrana zemědělského fondu je důležitá. Uvědomte si, že zábor půdy je v ČR za posledních deset let největší v celé Evropě,“ apeloval na zastupitele Václavek.

Přestože mají všichni diskutující na zastupitelstvu přislíbenou písemnou odpověď, částečně na jejich připomínky náměstek Šenkýř reagoval osobně během jednání.

„Co se týče záboru zemědělské půdy, k oběma variantám se vyjadřovalo ministerstvo životního prostřední, přes nějž prošly. Ochrana půdy tedy byla brána v potaz. Podnikání v Loukách neomezujeme, ale prostor chceme postupně uvolnit pro byty,“ sdělil Šenkýř.

Reagoval i na připomínku Evžena Babíka. „Řidiči, kteří budou jezdit ze Zádveřic do Fryštáku, budou volit mezi dvěma možnostmi. Buď pojedou přes Slušovice nebo přes město,“ dodal Šenkýř.

Zlínští sociální demokraté v zastoupení prvního náměstka primátorky Martina Janečky vyrukovali jako poslední s připomínkami týkajícími se charakteristiky svitovského areálu v územním plánu. Jeho východní část se má totiž přeměnit na smíšenou plochu centra města.

„Svit musí být definován jako tvrdá výrobní zóna. Upozorňují na to zástupci velkých firem, které tam sídlí, protože jim taková zóna zajistí stabilitu. Materiál proto nepodpoříme a necháme si vypracovat rešerši územního plánu,“ sdělil při jednání Janečka.

Ústně prý jeho strana poukazovala na tato fakta několik měsíců. Na dotaz zastupitelky Svatavy Nováčkové (nezařazená), proč ČSSD předkládá podněty písemně až nyní, také hned zareagoval. „Firmy sídlící ve Svitu podaly své připomínky písemně, ale nebylo jim vyhověno,“ prohlásil Janečka.

Kdy dostanou zastupitelé nově přepracované koncepty územního plánu znovu na stůl, zatím není jasné. „Budeme na toto téma dále diskutovat a předloženo bude na některém z dalších jednání zastupitelstva,“ poznamenal pouze Šenkýř.

Současný územní plán Zlína je platný od roku 1997. Právě plánované dopravní stavby jako pravobřežní komunikace, která má odlehčit vytížení I/49 ze Zlína do Otrokovic, křižovatka v ulici Antonínova s napojením do svitovského areálu nebo dopravní řešení východní části města jsou zásadními podněty, kvůli kterým začala radnice vypracovávat územní plán nový. Začít by mohl začít platit už od poloviny příštího roku.

Autor: Marie Šidlová

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT