Vedení firmy o omezení jednalo v pondělí s odboráři.

„Odstávka výroby by měla zatím trvat tři týdny a týkala by se pouze víkendových směn,“ sdělil vedoucí odborové organizace Jan Skoch. Důvodem je podle něj snížení odbytu produktů.

„Asi polovina výrobků jde totiž přímo do automobilek a ty teď po celém světě snižují nebo úplně zastavují výrobu,“ uvedl Skoch.

Mezi takové patří také společnost Škoda auto, jejímž dodavatelem je i Barum.

„Částečné zastavení prací se zatím plánuje jen na listopad a prosinec. Firmy, jejichž produkty odebíráme, jsme o situaci předem informovali,“ oznámil mluvčí Škoda Auto Jaroslav Černý. Podle něj se v těchto dvou měsících poptávka například po pneumatikách určitě nezvýší.

Lidem, kterých se víkendová odstávka v Barumu týká, bude za tyto dny vyplacena částečná mzda. O její výší by se podle vedoucího odborů mělo rozhodnout tento čtvrtek.

Pokud by se situace za tři týdny nezlepšila, jednalo by se o dalším omezení výroby.

„Nelze však předvídat, jak se bude situace vyvíjet,“ řekl Skoch. Jednatel otrokovického Barumu Continental Libor Láznička se k situaci opět odmítl vyjádřit.

Jak to bude v následujících týdnech vypadat, netrpělivě očekávají i zaměstnanci.

„To, že dojde k víkendovým odstávkám, je nepříjemné. Do náhradní mzdy totiž nebudou započítané prémie, které za práci o víkendu dostáváme. Z propouštění ale zatím strach nemám,“ uvedl jeden z pracovníků, který však nechtěl být kvůli nepříjemnostem v zaměstnání jmenován.

Hana Minaříková