Zkoumají to pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).

Lesníci z podniku Lesy ČR ve středu kvůli bezpečnosti požádali Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy o přemístění zvířete do jiné lokality. Podle ochránců přírody k odchytu medvěda není žádný důvod.

Velkou šelmu opakovaně zahlédli turisté i lesníci. Poprvé 17. ledna. Podle lesníků se šelma pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Živí se krmivem, strhla už tři kusy jelení zvěře.

V oblasti žijí chataři, nad údolím vede hlavní běžkařská a turistická magistrála na Lysou horu. Medvěda, který se podle lesníků nechová plaše, jak bývá obvyklé, mohou potkat běžkaři, turisté, kdokoli.

„Proto jsme upozornili obce Staré Hamry a Ostravici i horskou službu. Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy žádáme kvůli bezpečnosti o přemístění medvěda do jiné lokality,“ uvedl Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku z podniku Lesy ČR.

Podle ochránců přírody jde však chování medvěda zcela běžné a k odchytu není důvod.

„Medvěd je zvíře, které do beskydských lesů patří. Tento jedinec se chová standardně, pohybuje se v oblasti s řídkým osídlením, kde nehrozí žádná zvláštní rizika,“ vzkázali pracovníci AOPK v prohlášení, které zveřejnili na svých webových stránkách.

To, že se zejména mladí medvědi v zimě vzbudí a hledají potravu, je podle vyjádření ochránců přírody zcela běžné. Překvapivé není ani to, že si jako zdroj potravy vyhledají přezimovací obůrku, ve které je shromážděno velké množství jelenů.

„Je možné, že medvěda ze spánku vyrušil nějaký skialpinista, který projížděl terénem,“ domnívají se ochránci.

AOPK si nechá zpracovat genetickou analýzu vzorků trusu, aby se ověřilo, zda se nejedná o stejné zvíře, které se vloni pohybovalo na Vsetínsku. Výsledku budou až v řádu týdnů. Na Valašsku na podzim minulého roku medvěd nadělal značné škody, strhl desítky ovcí, ničil včelíny. Ochránci přírody se jej neúspěšně snažili odchytit do klece.