A oprávněně, odliv diváků se nevyhnul ani kroměřížskému Nadsklepí. V současnosti už je stav ale stejný jako před tím a díky chystané rekonstrukci naopak hostů možná ještě přibude.
„Asi první půlrok po otevření Zlatého Jablka chodilo do našeho kina opravdu méně lidí, úbytek ale naštěstí nebyl příliš velký. Teď už je návštěvnost zhruba na stejné výši, jako byla před tím. První tři měsíce letošního roku byli dokonce nadprůměrné,“ pochvaluje si Karel Šafařík, vedoucí agentury Kinoathény, která kroměřížský biograf provozuje.
Multikina mají podle něj jak své klady, tak zápory. „Samozřejmě mají lepší podmínky, hlavně díky většímu počtu sálů. My v Kroměříži máme jenom jeden, a proto je velice složité uspokojit širší škálu návštěvníků,“ uznává Šafařík.
Právě kvůli tomu dávají filmoví diváci z okolí často přednost Zlínu. „V Nadsklepí jsem nebyl od té doby, co se otevřelo zlínské multikino. Líbí se mi jeho široká nabídka, i fakt, že film můžu vidět hned v den premiéry. U nás bych si na něj musel počkat několik týdnů,“ stěžuje si například Pavel Březí z Kroměříže.
Promítat film hned v době jeho premiéry však podle provozovatele kroměřížského kina není snadné. „Když si chci koupit licenci na premiérový film, společnost mi ji prodá jen na celý týden, na kratší dobu to nejde. Takže sedm dní promítáme jeden nový film. Pak si zakoupíme práva na jinou čerstvou novinku, a zase to jde jen na celý týden. Je tedy rozumnější chvíli počkat, až novinka není úplně čerstvá, koupit práva třeba na tři dny, a poté už zase program obměnit a promítat jiný film,“ vysvětlil Šafařík.
Naopak silnou zbraní kroměřížského kina je podle něj výrazně levnější vstupné, než jaké po lidech chtějí ve Zlíně. „Platí se tam téměř dvakrát více než u nás, na to diváci hodně slyší. Navíc cesta tam a zpět vyjde na dalších pár desítek korun, ne-li dokonce stovek,“ upřesnil vedoucí.
Lidem, kteří před plátna vyráží za kvalitní zábavou, ovšem cena až takový problém očividně nedělá. „Není to zase tolik peněz, člověk přece jen nejezdí do kina denně. Když už ale nějaké vstupné zaplatím, chci dostat kvalitní obraz i zvuk, chci pohodlně sedět a prostě si to užít. A všechno tohle mi v mnohem větší míře poskytne právě zlínské multikino, Nadsklepí je v tomto ohledu dost mizerné,“ myslí si další filmová divačka Ivona Ševčíková z Kroměříže.
Že komfort je to, co kroměřížskému biografu schází asi nejvíc, si uvědomují i jeho provozovatelé. „Hodláme to změnit. Už v tomto roce dostane kino nový zvuk, přejdeme z monofonního na digitální. Tento typ má v Česku jen velmi málo biografů, je to opravdu to nejlepší, co zvukový trh nabízí. Časem zmodernizujeme i sedadla, ubude sice míst, ale poskytnou větší pohodlí,“ slibuje Šafařík.
Po rekonstrukci tak kroměřížské kino bude mnohem konkurenceschopnější, cena vstupného se navíc podle vedoucího nezvýší. O návštěvníky proto pravděpodobně nebude nouze. „Rozhodně si ty novoty pak půjdu vyzkoušet na vlastní kůži, a pokud se mi v kině zalíbí, samozřejmě už nebudu mít důvod jezdit do vzdálenějšího Zlína,“ říká například další kroměřížský filmový fajnšmekr Marek Budiš.
(vav)