„Do Březnice jsem se přistěhoval z Kyjova a překvapilo mě, že tady takové akce nebyly příliš ve zvyku. Přitom v kraji odkud pocházím se pořád něco konalo. Říkal jsem. Je tady taková vyhlášená pálenice to přece není možné, že tu není košt. Jenže vždy se musí najít někdo kdo to zorganizuje a tak jsme si řekli, zkusme to," vysvětlil Karel Müller, z místního SK Březnice jak ho napadlo uspořádat v obci přehlídku ve vaření guláše. Dalo by se říct, že šlo letos o první „ostrý" ročník. Loni totiž v Březnici uspořádali takový ukázkový minikošt. Soutěžilo v něm pět týmů.

„Jenže přišlo dvě stě lidí a za půl hodiny bylo po guláši. Lidem se to zalíbilo a tak jsme to letos uspořádali ve větším," doplnil Müller.

Soutěžní týmy tvořily převážně zástupci místních spolků, podle organizátora se tak všichni alespoň vzájemně lépe poznají.

„Loni se po našem guláši jen zaprášilo. Děláme srnčí guláš a srnka je samozřejmě z březnických lesů," prozradili Pavel Pavlíček a Jakub Kadlčák, dva myslivci u plotny. Svůj tým postavil i obecní úřad, který poslal do boje kuchařky z místní mateřské školy.

„Naše kuchařky jsou moc šikovné a nezkazí žádnou legraci," poznamenal na jejich adresu Josef Hutěčka, starosta Březnice. Ostatně i při soutěži myslely kuchařky Radka Škripová a Jarka Mudříková na děti. Za dobrovolnou cenu totiž prodávaly u svého stánku obrázky a výtvory dětí.

„Pokud něco utržíme, koupíme dětem kokina," prozradila Mudříková. „A motorku na zahradu," usmála se Škripová. Podle starosty se na gulášové přehlídce v poledne ukázal i primátor Zlína Miroslav Adámek.

„Říkal, že kdyby o tom věděl dřív, že se taky přihlásí. Tak snad příští rok," usmál se starosta Březnice. A jak to dopadlo? Nejlepší guláš umí, dle posouzení odborné poroty, zástupci pořádajícího SK Březnice se svým gulášem „Fotbalový nářez". Na druhém místě skončili myslivci s mysliveckým gulášem a bronz brali přespolní. Pytlácký guláš přijeli uvařit „Štimáci" z Bohuslavic. O vítězi rozhodovala šestičlenná porota složená z kuchařů, majitelů restaurací a jednoho nezávislého laika z Březnice u Příbrami.