Strach a bezmoc. Tak se cítí obyvatelé domu ve Smetanově ulici v Otrokovicích. Z jejich souseda, podle nich dříve milého, ochotného, hodného a slušného mladého muže, se prý stal narkoman.

Situace prý trvá nejméně půl roku a stává se neúnosnou. Jejich jména má redakce Zlínského deníku k dispozici, všichni však z obavy o své bezpečí požádali, aby nebyly zveřejněny ani jejich iniciály.

„Začal si do domu vodit podobné lidi, dělají neuvěřitelný hluk. Například dva dny před Vánoci začal vyhazovat věci z bytu, někdy lítá z okna například nábytek. Vedle domu je školka, když jdou učitelky s dětmi na pískoviště, tak je varujeme, aby tam nechodily, máme strach i o ně. Někdy se chová doslova jako zvíře, huláká po chodbách, vyběhne z domu tak, jak je oblečený a rozběhne se, ani neví kam. Neustále sem jezdí policie nebo strážníci, máme z něj strach, máme strach o děti. Já už spím jen na jedno oko, pořád mám obavy, že něco vyvede. Jsme z toho unavení, domov má být nejbezpečnější místo na světě a místo toho máme strach o životy, zdraví o majetek,“ znělo od rozzlobených obyvatel domu ve Smetanově ulici.

Situaci se snaží řešit, avšak naráží na stejnou větu: „Máme svázané ruce.“ Tato slova slyšeli nejen od strážníků a policistů, ale i od vedení města, se kterým se sešli v pondělí.

„Zhoršuje se to, navíc nikdo s tím nic nedělá. Na co čekají? Až se něco strašného stane? Policie má pomáhat a chránit, ale koho vlastně chrání?“ zlobili se lidé z domu.

A mají proč.

Napjatá situace vygradovala minulý týden v pátek, když si pětatřicetiletý muž „vystavil“ v okně pár zbraní – pistolí a mačetu. Na místo se sjelo třináct policejních vozidel a dalších složek, přesto policisté odjeli po zásahu bez viníka. Prý šlo jen o aerosoftovou zbraň, ta druhá se údajně nenašla.

„Opakovaným protiprávním jednáním muže se zabýváme v několika případech od konce loňského roku,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Podle ní policie muže navíc prověřuje z podezření z krádeží v obchodních centrech ve Zlíně a Otrokovicích a také pro podezření z držení omamných a psychotropních látek či řízení pod vlivem drog a dalších skutků.

„Většina z nich jsou přestupky, takže tyto případy předáváme k potrestání pracovníkům Městského úřadu v Otrokovicích. Ve správním řízení mu hrozí několikatisícová pokuta,“ uvedla Monika Kozumplíková s tím, že o trestu za krádeže rozhodne soud.

Podobně se vyjádřila i otrokovická městská policie. Tu volají podle vyjádření šéfa otrokovických strážníků Tomáše Gromuse do Smetanovy ulice zejména kvůli rušení nočního klidu.

„Většinou se jedná o přestupky a ty předáváme ke správnímu řízení,“ uvedl Tomáš Gromus s tím, že pokud by strážníci na místě zjistili podezření ze spáchání trestného činu, přivolali by státní policii.

Zatímco se majitelé deseti sousedních bytů bojí o své zdraví a majetek, mají sníženu kvalitu bydlení, nevyspí se a mají doslova otrávený život, skupina mladých feťáků hlučně užívá dál života.

„My mu ty drogy dáváme,“ pokřikoval na dotaz redaktora Deníku na balkoně kamarád problémového majitele bytu. Ten v tu chvíli údajně nebyl doma, Deník se jej snažil oslovit i telefonicky, avšak marně.

„Já jsem vás ve volbách volila, kroužkovala vás. Teď chci od vás pomoc,“ obrátila se majitelka jednoho z bytů na pondělní schůzce na místostarostu Otrokovic Ondřeje Wilczynského.

„Město nemá žádné zákonné prostředky, jak vám pomoci,“ mínil ale zástupce města. Přestože se podle něj vedení otrokovické radnice situace dotýká, nemají prý možnost ji řešit. „Je to věc policie,“ uvedl Ondřej Wilczynski.

Nakonec se zástupci nespokojených obyvatel domluvili společně s místostarostou na další schůzce. Zde si po prostudování různých možností, jak lze situaci řešit, řeknou, jak budou postupovat dál.