A místní rozhodli, že obchvat obce chtějí, a to v drtivé většině.

„Pro obchvat hlasovalo kladně 80 procent voličů, 20 procent z celkového počtu respondentů kteří v referendu hlasovali, bylo proti,“ uvedl starosta obce Tomáš Zicha.

Podle něj tak 177 občanů volilo obchvat nechce 44 lidí a 11 z vhozených lístků bylo neplatných.

„Jsem rád, že referendum proběhlo, protože nyní máme obrázek o názoru místních obyvatel. Naše zastupitelstvo se snažilo výstavbu obchvatu prosazovat, ale neměli jsme impuls od lidí, jestli s tím souhlasí. Je to nyní vodítko v naší snaze,“ komentoval kladné výsledky referenda starosta Drnovic Tomáš Zicha.

„Většina obyvatel se vyjadřovala pro realizaci obchvatu, proti byli lidé, kterých by se tato stavba dotkla, přetnula by totiž jejich pozemky,“ přiblížil ještě v pátek, první den voleb, místostarosta Drnovic Josef Zicha.

Připomněl, že přes obec projíždí kamiony do průmyslového areálu a obchvat by mimo jiné, tento problém vyřešil.

„Komunikace přes Drnovice je s čtyřmi ostrými zatáčkami, dvě jsou ještě v katastru Vysokého Pole, dvě uvnitř obce, a když v zimě není komunikace dobře nasolená, kamiony tady zůstanou „viset“ a blokují dopravu,“ vysvětlil Josef Zicha.

Obchvat Drnovic se přesto začal řešit až s plánovanou stavbou Vodního dílo Vlachovice.

„Hledaly se varianty na změnu trasy mezi Vysokým Polem a dál na Valašské Klobouky, a přitom se zvažovaly i možnosti obchvatu. Protože když bude stát přehrada, tak se tady nebude moct solit a průjezd přes obec by byl ještě horší,“ vysvětlil místostarosta Drnovic.

„Obchvat je dobrá volba, ale už to mělo být dávno,“ uvedl místní občan Jaroslav.

„Tak, jak ho chtějí vést, s tím nesouhlasím,“ doplnil další občan Drnovic Zdeněk.