Zatímco u větších církví je toto slavnostní stvrzení víry poměrně běžnou záležitostí, mezi lidmi ve Zlíně s husitským vyznáním není častým jevem.
„Naposledy jsme biřmovali členy před přibližně pěti lety. V současnosti máme ve Zlíně dvě stě členů. Schází nám zde také stálý farář, takže sem vždy musí dojíždět odjinud,“ sdělila jedna z členek obce Radana Váňová.

Biřmovány byly třiatřicetiletá Šárka Sladkowská a Dagmar Lissová, která už je v důchodovém věku. „K biřmování mě přimělo to, že si chci prohloubit vztah s Bohem. K víře mě asi před třemi lety přivedl sám Pán, ale hodně mi pomohl zdejší dnes již zesnulý farář naší církve Ladislav Kopecký,“ svěřila se Sladkowská.

Bůh jí prý dává odpověď na spoustu otázek v životě, a daří se jí tak lépe zvládat všechny problémy. „Rodiče nebyli věřící, takže jsem se k víře musela dostat sama.

Pokud k vyznání vedou rodiče své děti, je to skvělé, na druhou stranu když člověk objeví Boha sám, je to intenzivnější,“ podotkla Sladkowská. Podle svých slov obešla množství církví, ale husitská ji zaujala nejvíc. „Bůh je ale stejný pro všechny. Záleží na jednotlivci, jak jej chce vyznávat,“ míní Sladkowská, která v civilním životě pracuje jako zdravotní sestra. Bohoslužbu a biřmovací ceremoniál vedl biskup husitské církve Petr Šandera, který také obě ženy pomazal a udělal jim křížek na čelo.

„V republice se k našemu vyznání hlásí asi čtyřiadevadesát tisíc lidí,“ uvedl biskup. Církev prý vychází z dědictví reformního katolicismu. Například celibát kněžích je prý dobrovolný a duchovní mohou vstupovat do manželství.

„Sám jsem ženatý a mám čtyři děti. Dalo by se říci, že jsme někde mezi katolíky a protestanty,“ vysvětlil biskup. Biřmování popsal jako jednu ze sedmi svátostí. „Je to vlastně upevnění ve víře mocí Ducha svatého. Znamená posilu víry v každodenním životě,“ popsal Šandera.