Přijdou plesy, ale také koncert Ewy Farné

V sobotu 31. ledna jej oficiálně otevřel koncert zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, o den později pak v rámci prezentace zrestaurovaných prostor lidem uspořádalo město Den otevřených dveří.

Podle starosty města Zdeňka Janalíka prošla první část oprav, která spolykala zhruba sto milionů korun, poměrně hladce a v rekordním čase. Práce na prostorách v prvním patře, včetně velkého sálu, zabraly jeden a půl roku.

„Jsme s tím velmi spokojení, i přes drobné počáteční komplikace odvedla firma, která má opravy na starosti, precizní práci,“ pochvaloval si Janalík, který zároveň nastínil další záměry plány oprav.

„Letos bychom chtěli dokončit rekonstrukci přízemí, sál pro hudební i divadelní formy a věnovat se i nádvoří,“ plánuje šéf holešovské radnice.

Realizace tohoto záměru přijde město na dalších zhruba pětasedmdesát milionů, podle starosty jsou zatím peníze zajištěny. O tom, že doposud opravená část památky, nenajde využití, nemůže být řeč.

„Program, který tu chystáme, bude skutečně bohatý. Právě nám začíná plesová sezona, ale už máme připraveny i větší projekty jako jsou například koncerty Věry Špinarové nebo Ewy Farné,“ prozradil Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska, které má provoz zámku na starosti.

Lidé si opravené prostory chválí

Mimoto jsou podle něj v plánu i menší akce, vycházející z požadavků místních občanských sdružení a firem.

„Až se podaří zrekonstruovat i sklepy, chceme tam vybudovat hudební klub. Chystáme taky několik zajímavých výstav,“ dodal Chmelík.

Nadšení bylo cítit i z lidí, kteří zámek v neděli navštívili.

„Ty interiéry jsou moc pěkné, je vidět, že je práce odvedená pořádně. Blíží se to stylu, kterým oplývají zámky třeba v Rakousku,“ obdivoval při prohlídce například Rudolf Vrtěl.

„Je dobře, že se máme v Holešově konečně čím chlubit,“ usmívala se zase Anna Matějová, která si podle svých slov kulturní akce na zámku rozhodně nenechá ujít.