Tradiční podušičkovou akci však pořádá i letos. Průvod vyjde v sobotu po deváté hodině z místní sokolovny. „Dřívější tradici zachytila v kronice moje prateta. Byla velká folkloristka a zemřela v roce 1964. Píše, že prvního berana vodili místní v pondělí a večer z něj udělali na zábavě guláš.

My jsme na zvyk navázali asi před čtyřmi lety. Ale dědinu obcházíme v sobotu a nad beranem se smilujeme,“ pousmála se choreografka souboru Eva Kovářová.

Domácí zvíře, které dominuje celému průvodu, si i tentokrát nadšenci vypůjčí od jedné z místních rodin. Hned zrána mu dají na hlavu valašský šátek a ozdobí jej růžemi z krepového papíru. Sami se obléknou do krojů a mohou vyrazit. Samozřejmě nechybí skupinka lidových muzikantů, kteří průvod doprovází na housle, kontry i basu. Stejně jako vloni zahraje folkloristům do rytmu Muzyga Harafica pod vedením primáše Miroslava Urubka.

„Až do večera procházíme ulicemi a u většiny domů se zastavíme, zazpíváme a zatančíme. Lidé vycházejí ven a někteří nabízejí slivovici a občerstvení. Večer se potom všichni sejdeme na zábavě,“ přiblížila Kovářová.Sama je prý zvědavá, jaké vyjde letos folkloristům počasí. Průvodem už totiž chodili v zimě a ve sněhu i ve vytrvalém dešti.