Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kašavě připíjeli na vítězství. Slavili slivovicí

Kašava – Celodenní program na návsi v Kašave čekal v neděli místní obyvatele i pozvané hosty na oslavě u příležitosti vyhlášení výsledků v soutěži Vesnice roku Zlínského kraje.

7.8.2016
SDÍLEJ:

Zlatou stuhu v soutěži Vesnice Zlínského kraje letos získala Kašava. Slavnostní předání cen se uskutečnilo v neděli 7. srpna na Návsi v Kašavě.Foto: DENÍK/Soňa Ličková

Prvenství dvaadvacátého ročníku této soutěže si totiž připsala právě Kašava. Zlatou stuhu obec s více než devíti sty obyvateli vybojovala v konkurenci šestnácti obcí, které se o vítězství také ucházely.

„Kus užitečné práce jsme udělali, s dobrým úmyslem jsme se sešli, gazda Mišák drobnú korunku pustil, tož nezbývá než se veselit. Sdílená radost, dvojnásobná radost. Každé vítězství se musí oslavit," uvítal přítomné svým proslovem starosta Kašavy Josef Jarcovják. Na vítězství byli patřičně hrdí také místní.

„Jsem hrdá, že naše obec získala takové ocenění. Myslím, že jsme si to zasloužili tím, jak u nás všechny složky a lidé spolupracují. Líbí se mi tady a rozhodně zatím nemám v plánu se stěhovat jinam," prohlásila třeba třiadvacetiletá Jana Hrošová.

Mezi hodnocenými kritérii v soutěži byly například aktivita místních, občanská vybavenost, úspory energií, zeleň v obci nebo třeba společenský život, na kterém se tady podílí místní hasiči.

„Sice nejsem rodačka, ale už tady přes čtyřicet roků bydlím, takže jsem pyšná, že Kašava vyhrála. Myslím si, že spolupráce nás všech a rozvoj obce tomu hodně napomohly," domnívá se členka kašavského hasičského sboru Miroslava Kruťová.

Pogratulovat starostovi obce a předat mu ceny přijeli do Kašavy například hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák nebo ministr zemědělství Marian Jurečka.

„To, že je vesnice krásná, je dílem starosty, místostarosty, zastupitelů, ale nebylo by to nic platné, kdyby nebyli dobří lidé, kteří tvoří ducha vesnice. Chtěl bych vám popřát, aby vaše vesnice zůstala společenstvím dobrých lidí," popřál Kašavě ministr Jurečka.

Putovní klobouk ověnčený stuhami přijela do Kašavy předat loňská držitelka Zlaté stuhy, starostka Babic Martina Horňáková. „Pro klobouk už mám místo, bude v mé kanceláři," prozradil starosta Josef Jarcovják.

Po oficiálním programu a přípitku slivovicí přišel čas na pohoštění v podobě vdolečků, kyselice a masa z grilu, o zábavu se pak postarali Trnkovjanka, cimbálová muzika nebo Kašavští chlapi. Členové souboru už taky ledasco pamatují.

„Před padesáti roky to tady vypadalo jinak. Cesta na horní konec dřív vlastně nebyla, vedl tam potok, opravila se škola, postavil se obchod v akci Z, postavil se kulturák a dědina se rozrůstá," popsal jeden z členů Kašavských chlapů František Holík.

Změny začaly podle jeho bratrance Zdeňka Holíka s výstavbou slušovické přehrady.

„Díky tomu, že se postavila přehrada, se v Kašavě vybudovala kanalizace, vodovod a tím odstartovaly všechny velké změny. Díky dotacím a také snaze všech místních se obci podařilo Zlatou stuhu vyhrát," dodal další z členů souboru a zároveň bývalý místostarosta.

Oslavami vítězství však soutěž Vesnice roku pro Kašavu nekončí, v září se totiž bude ucházet o titul v celostátním kole.

Starosta Kašavy Josef Jarcovják: Duch tradiční vesnice tady pořád žije

Kašava – V Kašavě žije od narození, ve funkci starosty je Josef Jarcovják druhé volební období. Na svou obec je nejen po vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku Zlínského kraje patřičně hrdý. Jak naloží s výhrou, prozradil v rozhovoru pro Zlínský deník.

Jak probíhaly samotné přípravy na soutěž?

Přípravy tak dlouho netrvaly, i když intenzita byla o to větší. Zhruba měsíc před prezentací jsme začali a týden před ní jsme tomu věnovali nejvíc.

Proč Kašava vyhrála, čím je podle vás výjimečná?

Výjimečnost Kašavy je v jejím uložení do nádherného údolí řeky Dřevnice na okraji Hostýnských vrchů a taky že jsou tady hluboce zakořeněny tradice, které udržujeme a předáváme dalším generacím. Duch tradiční vesnice tady pořád žije. Kašava je odlišná také tím, že tady není absolutně žádný průmysl. Jsme v ochranném pásmu zdroje pitné vody slušovické přehrady. Podnikání tady není možné kvůli prostoru, který neumožňuje vybudovat průmyslový podnik. Lidé tak musí dojíždět za prací. Je to na jednu stranu velké minus a způsobuje to, že se lidé z Kašavy stěhují pryč, na druhé straně je to obrovské plus, že naše krajina je o cosi lepší než jinde.

Můžete jmenovat nejzásadnější proměny obce během vašeho působení v čele úřadu?

Stojíme u nového obecního domu, který byl dřív mateřskou školou. Byla deset let nevyužívaná, takže zastupitelstvo rozhodlo, aby se veškeré aktivity soustředily sem. Pak je to náves, odpadové hospodářství, naučná stezka, obnova devíti studánek, zateplení školy, nové učebny ve školy a projekty. Těch věcí je díky dotačním titulům v poslední době hodně. V minulém období jsme dotačních možností tolik nevyužívali a teď se ukázalo, že je to cesta, jak vesnici posunout dopředu.

Už máte plán, jak využijete finance, které jste v rámci soutěže obdrželi?

Plány máme velké a odměna je zdaleka nepokryje, takže v první řadě půjdou peníze do sportu, který byl motorem celého dění. Zbytek použijeme na investiční akce v obci, ať je to veřejná zeleň, nebo to jsou hřiště a místní komunikace, které potřebujeme renovovat.

Máte z vítězství radost?

Samozřejmě. Každé vítězství potěší a je to důvod k oslavě. U nás je tradice, že když se něco povede, musí se to oslavit. Efekt z dobrého činu by nebyl úplný, kdyby chyběla ta závěrečná tečka.

Čím si v Kašavě připíjíte na vítězství?

V Kašavě jedině slivovicí, i když víno máme také rádi.

Autor: Soňa Ličková

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení