Zatímco v roce 2003 vlastnilo počítač asi 65 tisíc krajských domácností, dnes je to o téměř čtyřicet tisíc více. Monitor tak už bliká téměř v každém druhém bytě či domě. Za posledních pět let také rapidně přibylo v kraji uživatelů internetu. Už více než čtyřicet procent domácností může surfovat po síti, zatímco před třemi lety to bylo jen okolo šestnácti procent.

„Zlínský kraj nemůže být z hlediska vybavenosti a využívání internetu považován za vzor, rozhodně však není mezi kraji žádnou popelkou. Obzvláště ve srovnání se sousedními moravskými kraji si vede Zlínský kraj poměrně dobře. Ale srovnání s regiony ostatních států Evropské unie by pro Zlínský kraj v oblasti využívání informačních a komunikačních technologií nedopadl příliš lichotivě. Potenciál k dalšímu nárůstu ve vybavenosti a využívání ICT technologií je ve Zlínském kraji stále ještě velký,“ komentoval Petr Nosál z Oddělení výzkumu, vývoje a informační společnosti Českého statistického úřadu.

Když lidé vybírají typ připojení k internetu, pak nejčastěji volí bezdrátový přenos dat. Téměř 43 procent domů či bytů s internetem si takto zajistilo přístup k informacím. Naopak připojení přes pevnou linku používá už jen něco přes devět procent z nich.
S internetem se učí pracovat už i senioři

Podle Českého statistického úřadu u počítače sedí zejména mladí lidé mezi 16 a 24 lety. V posledních letech ale prudce roste ve Zlínském kraji i počet lidí starších 55 let, kteří s počítačem a internetem pracují.

„Ve srovnání s rokem 2003 využívá zmíněné technologie zhruba trojnásobek uživatelů zmíněné věkové kategorie. Nárůst počtu uživatelů je nejvýraznější právě mezi nejstaršími uživateli,“ potvrdil Nosál. Ve Zlínském kraji tak počítač v uplynulých třech měsících zapnul každý pátý senior.

Stále větší zájem ze strany starších krajanů naučit se pracovat s moderní technikou potvrzuje i vedoucí útvaru služeb zlínské knihovny Františka Bartoše Helena Šimová. Knihovna totiž již od roku 2002 pořádá počítačové kurzy pro veřejnost, mezi nimi nabízejí i kurzy pro starší. „Většinou jsou to lidé, kteří dostanou od svých dětí či vnuků počítač a chtějí si s nimi třeba mejlovat. Zájemců o kurzy je hodně, rezervují si v nich místa i dva měsíce dopředu,“ řekla Šimová.

Kromě posílání e-mailů, hledání informací o službách či čtení online novin je ve Zlínském kraji stále oblíbenější i nakupování přes internet. Zatímco před pěti lety si zboží po síti koupila asi dvě procenta lidí v regionu, letos už to bylo přes dvacet procent.

Postupně se zvyšující zájem o internetové nakupování zaznamenala v posledních letech také zlínská firma HP Tronic, která mimo jiné provozuje i e-shop.
„Počet zákazníků na internetu opravdu roste, ale pořád to není nijak závratné číslo, pětasedmdesát procent zboží se stále prodává v kamenných obchodech,“ sdělil mluvčí podniku HP Tronic Bohuslav Komín.

Přesto se stále najdou lidé, kteří bez počítače žijí a k životu ho nepotřebují. Mezi ně patří například sedmadvacetiletý Luboš Janoška z Lačnova. „Zatím jsem ho nepotřeboval, když něco potřebuji napsat nebo najít na internetu, tak poprosím přítelkyni. Ale v budoucnosti si ho asi pořídím,“ přiznal Janoška.

Hana Trčková