V těsném sousedství Hotelu Baltaci ve Zlíně se již naplno staví klinika pro prenatální péči. Další stavba čeká na povolení

V těchto dnech už totiž dělníci staví novou čtyřpodlažní budovu v ulici Kvítková (poblíž pětihvězdičkového Hotelu Baltaci Atrium), a to v místě, kde ještě vloni stála trojice zchátralých domů.

Zbývající volnou zástavbu do budoucna zřejmě zaplní dvojice polyfunkčních domů, rovněž čtyřpodlažních, aby zapadly do kontextu.

„Prostor, který dneska máme v budově polikliniky, kde sídlíme už sedm či osm let, je malý, nedostačující, přičemž čelíme velkému zájmu veřejnosti. Chodí k nám hodně těhotných maminek či těch na genetické konzultace. Na to, jaký máme záběr, nemáme odpovídající prostory," říká pro Deník za centrum Prediko Jaroslav Loucký. Ten údajně stavbu nových prostor financuje sám coby fyzická osoba.

V ulici Kvítková začali dělníci stavět v listopadu loňského roku, budova má být hotová do 31. prosince, poté na řadu přijdou interiérové záležitosti. Na jaře příštího roku by tak přestěhované centrum mohlo plně fungovat v nových prostorech.

„Budeme jim moci nabídnout mnohem lepší a větší zdravotní servis a komfort," plánuje Jaroslav Loucký.

Nové sídlo centra Prediko bude částečně podsklepené, v budově budou ordinace, čekárny, sesterny, kanceláře, místnost pro genetickou ambulanci, čtvrté podlaží poslouží coby ubytování klientů.

Prenatální diagnostika zahrnuje metody vyšetření, které provádějí během těhotenství, aby zachytili možné vrozené vývojové vady plodu, lékařská genetika zase nabízí genetické poradenství a různá genetická vyšetření pacientům a rodinám s výskytem dědičných onemocnění.

Dřívější zástavbu nemovitostí doplní dvojice polyfunkčních domů, jejichž investorem má být podle Petra Skácela, vedoucího stavebního odboru zlínského magistrátu, jiná společnost.

„Stavební povolení na rohový polyfunkční dům ještě nenabyla právní moci, začít stavět tak tudíž ještě nemohou. Na stavbu prostředního polyfunkčního domu jsme teprve obdrželi žádost. Ve finále by všechny tři objekty měly vypadat jako jeden celek," vysvětluje Petr Skácel. Přibližuje také konkrétní využití domů.

„V přízemí jsou zřejmě plánované obchody, v patře kanceláře, v posledních dvou patrech by měly být byty," vyjmenovává.

Představa polyfunkčních domů však mnohé netěší.

„Raději bych uvítala něco smysluplnějšího, třeba školku. Není to tak dávno, co jsme řešili problém se zapsáním dítěte do ní. Polyfunkčních domů je všude už dost," říká například Zuzana Kolejničová.

Proti je i Tomáš David ze Zlína, raději by místo nich viděl kupříkladu parčík.

„Čím více bude Zlín zelenější, tím lépe. Je to krásné město, ovšem má tu nevýhodu, že se po něm nedá moc bloumat. Svou strukturou svádí raději k jízdě autem," vysvětluje svůj postoj Tomáš David. Připomíná, že jeden takový objekt měl vyrůst také v parku za Městským divadlem.

„Naštěstí se to podařilo zatrhnout, vždyť by to byla škoda, chodily tam děti či se třeba konaly divadelní aktivity," vzpomíná Tomáš David.

To zase Věrka Bílá vítá, že prostory budou využity a že předchozí staré objekty ještě vloni zbourali. „Jestli to pak bude vypadat lépe, tak to beru," usmívá se mladá maminka.