Nové prostory dětských lázní zdobí námořnická tematika. Za inovace získaly lázně prestižní ocenění.

„Moc se mi tady líbí, nejvíc mě baví dětský koutek, kde se všichni scházíme a hrajeme si," svěřil se Deníku sedmiletý Marek Koželuha, který je v dětské ozdravovně společně se svým bráškou Davidem.

„Jsme dvojčata a oba máme alergii, tak se tady léčíme," vysvětluje. Do Luhačovic přijeli kluci i se svou maminkou z Prahy.

„Nyní jsme v Luhačovicích dva týdny a ještě tady další dva týdny budeme," prozradili Deníku.

Jsou rádi, že mohou být spolu i na pokoji. V minulosti to tak totiž nebývalo. Dříve často jezdily děti do lázní samy, bez doprovodu a bez kamarádů. V moderních lázních se již snaží přizpůsobit požadavkům rodin.

NA POKOJI S KAMARÁDY

„Upravili jsme pokoje tak, aby děti mohly být na pokoji se sourozenci, kamarády nebo s rodiči," sdělil ředitel lázní Eduard Bláha.

„Přibývá maminek na mateřské, které přijíždějí se svými malými dětmi," popsal aktuální trend. Dětem i matkám přitom může lázeňskou péči kompletně proplatit pojišťovna.

Za svůj přístup získaly Lázně Luhačovice od Evropského svazu lázní jako vůbec první společnost v České republice prestižní certifikát za vítězství v soutěži ESPA Innovation Awards 2016 za nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství.

Stalo se tak na konci května ve francouzských lázních Vichy. Oceněn byl projekt nového balneoprovozu, ve kterém jsou poskytovány uhličité koupele dětským pacientům. Cílem inovace bylo přivedení přírodního léčivého zdroje přímo do objektu dětské léčebny Miramonti.

„Děti už nemusejí přebíhat do druhé budovy, mají léčivou vodu přímo ve své léčebně," popsal Bláha.

„Investovali jsme 15 milionů korun do kompletní přestavby dětských lázní a další 3 miliony stálo přivedení léčivé vody," vyčíslil ředitel. Investice se rozhodně vyplatila. Při vstupu do podzemních prostor jako by pacienti vstoupili do námořnické lodi.

Mají zde kajuty, mořská zvířata, palubu, bublinky a zejména moderní loďky s léčivou vodou. Balneoprovoz byl navržen jako vodní svět s hvězdným nebem. Naproti vanám v podobě loděk jsou televizory, ve kterých děti mohou sledovat pohádky nebo jejich oblíbené pořady.

KOUPEL, KTERÁ LÉČÍ

Základní myšlenkou je, aby děti během koupele v uhličité vodě zůstaly v klidu a tělo se mohlo pokrýt bublinkami oxidu uhličitého, který se vstřebává kůží a zlepšuje se tak její prokrvení. Koupel, která má příznivý vliv na srdeční a cévní systém a tím i na celý organismus, je tak mnohem efektivnější," vysvětlila ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice Jana Rydlová.

Součástí vnitřního vybavení jsou i dvě svítící želvy a soubor hraček. V přízemí jsou instalovány celkem 4 tradiční nerezové vany a 8 odpočinkových kabinek.

„Dětem se tu opravdu moc líbí a vůbec se jim z ozdravných koupelí nechce," směje se zdravotnice Jarmila Obrtlíková, která vany s uhličitou koupelí obsluhuje.

MARCELA KANIOVÁ