A dnes? Sinice jsou zpět a podle posledního měření hygieniků z konce června patří Luhačovické přehradě co do kvality vody nejhorší známka ze všech přírodních vodních ploch v kraji.

„Pokud je to tak, je to opravdu smutné. Není to přece tak dávno, kdy koryto upravovali, aby voda byla dobrá. Stálo to velké peníze. Pokud ji patřičně neudržují, je to špatné. Na druhou stranu si myslím, že důvodem zhoršené kvality vody může být i počasí, vedra z minulých dní," říká Čeněk Kuba, manažer hotelu Vyhlídka v Pozlovicích.

Přehrada je turisticky zajímavá, byla by proto podle něj škoda, kdyby kvůli vodě ztratila na atraktivnosti.

„Je spojením cestovního ruchu v návaznosti na naše i jiné služby. Když ji před pár lety vypustili kvůli úpravám a vyčištění, dotklo se nás to. Zda by kvůli zhoršené vodě ubylo teď zákazníků, zatím nechci ani odhadnout," dodává.

Koupat se v ní stále dá, říká hygienička

Podle Evy Javoříkové z krajské hygienické stanice ve Zlíně je kvalita vody v Luhačovické přehradě zhoršená právě kvůli vyššímu obsahu sinic a chlorofylu. I nadále je však vhodná ke koupání.

„Je ale třeba počítat s mírně zvýšeným rizikem vzniku zdravotních problémů. Po koupání proto doporučujeme osprchovat se. Potíže by mohli pocítit hlavně malé děti, alergici, těhotné ženy, staří lidé a imunitně oslabení," řekla pro Deník. Další měření kvality vody má hygiena v plánu v pondělí.

Podle Gabriely Tomíčkové, mluvčí Povodí Moravy, může za zhoršenou kvalitu vody stálé přitékání fosforu do nádrže, a to i navzdory nové kanalizaci a čistírně odpadních vod.

„Ta nejspíš neodstraňuje fosfor tak, jak by bylo zapotřebí. Také luhačovický potok coby přítok vody do nádrže má velmi málo vody, a naředění je proto velice špatné. Na vině je i špatné rybářské hospodářství a sportovní rybolov," říká Tomíčková.

Hospodář luhačovických rybářů František Hubáček se ovšem proti tomuto nařčení ohrazuje.

„Nesouhlasím s tím, stoprocentně dodržujeme zarybňovací plán stanovený ministerstvem přímo pro náš revír. Hodnoty fosforu a jiných stopových prvků nejsou ovlivněny rybářským hospodařením," zdůrazňuje hospodář.

Živnostníci v okolí přehrady či pracovníci různých zařízení se úbytku zákazníků kvůli zhoršené kvalitě vody příliš neobávají. Stále totiž sázejí na koupaliště Duha před pěti lety postavené přímo u nádrže v Pozlovicích, v jejichž katastru je Luhačovická přehrada.

„Snížení návštěvnosti se nebojíme, protože máme krásné koupaliště s tobogany či skluzavkami. Pro ty, kteří se chtějí slunit a koupat, je to tak adekvátní alternativa. Navíc podle mě ti, kteří mají raději přírodní zdroje, určitě nebudou vidět problém v koupání v přehradě i při zhoršené kvalitě vody. Pro ně to není újma na zdraví, zaplavou si či využijí možnosti svézt se alespoň na loďkách," věří Josef Hampl, generální ředitel společnosti Zálesí Luhačovice.

Ta je mimo jiné provozovatelem moderního Wellness Hotelu Pohoda v Pozlovicích.

Luboš Novosad, šéf luhačovického autocampingu, menší obavy má, rovněž ale sází na pozlovické koupaliště. „Navíc si myslím, že sem lidé nejezdí jen za koupáním," říká.

Naposledy se před několika dny v luhačovické přehradě koupal například Dušan Richter z Pozlovic a horší vody si prý vůbec nevšiml. „Nemám k ní žádné výhrady. Je naprosto standardní, nikdy nebyla extra průhledná," dodává.