„Zákaz přetrvává od sledování jakosti vody 27. července,“ uvedla ředitelka oboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Javoříková.

K masovému výskytu sinic ve vodě Luhačovické přehrady podle Javoříkové přispěly přívalové deště na Pozlovicku, splachy znečištění z okolních ploch i dlouhotrvající slunečné horké počasí a sucho, které způsobuje nižší přítoky vody do přehrady. „Ke znečištění došlo po přívalovém dešti 22. července a následných extrémních teplotách,“ potvrdila starostka Pozlovic Olga Tkáčová. „Přírodní živly bohužel neovlivníme. Další investice na ochranu se snažíme udělat co nejdříve, ale není to jednoduchá záležitost,“ dodala.

Luhačovickou přehradu čistila před lety firma OHL ŽS. „Problematika ochrany vod je komplexní téma a v krátkém časovém prostoru se k němu nelze kvalifikovaně vyjádřit,“ uvedla pouze mluvčí společnosti Jana Matulajová. Podle jejích slov společnost závazky vůči zadavateli veřejné zakázky z roku 2010–2012 splnila řádně.

Koupaliště v Újezdu.
Do bazénu nalil chemikálii. Obec jej musela zavřít

„V případě, že do vydezinfikované vany napustíme špinavou vodu, bude ve vaně špinavá voda bez ohledu na to, jak moc úsilí jsme do vyčištění vany vložili. U Luhačovické nádrže je tedy nutno odstranit všechny zdroje znečištění, které jsou do přítoků nádrže vypouštěny. Tato povinnost leží na jednotlivých znečišťovatelích – producentech odpadních vod a obcích,“ vysvětlil mluvčí investora projektu státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Problém Luhačovické přehrady by podle starostky Tkáčové měla vyřešit záchytná nádrž nad přehradou. „V současné době je zpracovaná projektová dokumentace pro územní řízení. Projekt zadal opět státní podnik Povodí Moravy, tentokrát firmě SWECO Hydroprojekt,“ uvedla Olga Tkáčová. „Momentálně jednáme s vlastníky dotčených soukromých pozemků. Další vývoj závisí na tom, jak jednání dopadnou,“ dodala. Při vypouštění a čištění nádrže bylo odtaženo 295 tisíc metrů krychlových nánosů a náklady se vyšplhaly na 125 miliónů korun bez DPH. Aktuální projekt Chmelař odhaduje na 60 miliónů korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka ve čtvrtek 10. srpna 2017 jednal v Lukově na Zlínsku o aktuální situaci kolem afrického moru prasat.
Ministr Jurečka: Kvůli moru prasat zasedne vláda, zástřelné ještě zvýšíme

Jedná se o celý systém opatření, které podporují samočisticí schopnost řeky. „Jde o komplex prvků nad nádrží v podobě rozvolnění toku, mokřadu, kořenových čistících prvků a záchytné nádrže,“ popsal Chmelař. Záchytná nádrž však neodstraní živiny z vypouštěných odpadních vod, může fungovat pouze jako dočišťující prvek. Nenahradí čistírny odpadních vod ani jejich třetí stupně čištění. „Aktuálně jednáme o možnostech financování projektu. Byli bychom rádi, abychom v průběhu příštího roku získali stavební povolení a mohli začít s přípravou opatření. Samotná realizace by měla trvat do roku 2020,“ dodal.

Pokud se lidé rozhodnou pro koupání ve vodě se sinicemi, nebo tam kde je dokonce vytvořen vodní květ, doporučuje Javoříková po koupání sprchu pitnou vodou. „Koupání by v takové vodě nemělo přesáhnout deset minut,“ uvedla Javoříková. „Nepřímo lze dobu stanovit jako „rozmočenou kůži prstů“, kdy přijímá látky ze svého okolí více,“ dodala. Vysvětlila, že tato doba je pouze orientační a u každého člověka se liší například s věkem.

Na zákaz vstupu a lovu v nákazové zóně kvůli africkému moru prasat dohlížejí na Zlínsku policisté.  Za porušení zákazu hrozí lidem pokuta až do výši 20 tisíc korun. Snímek je z Lukova.
Pokuta až 20 tisíc. Pásmo kontrolují policisté

Nejčastějším onemocněním ze znečištěných přírodních koupacích vod jsou střevní a žaludeční potíže. „Další projevy spojené s koupací vodou mohou být různá horečnatá, zánětlivá onemocnění uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci, které do těla vstupují většinou při náhodném polknutí i malého množství vody,“ řekla Javoříková. „Sinice obsahují látky způsobující alergie a produkující různé toxiny. U koupajícího se člověka se podle citlivosti a délce pobytu ve vodě může objevit vyrážka, zarudlé oči nebo rýma, lehká akutní otrava i vážnější jaterní problémy,“ varuje Javoříková. Riziko se zvyšuje s mírou znečištění, s citlivostí koupajícího se člověka, délkou jeho pobytu ve vodě, s opakovaným koupáním po více dnů či týdnů a s množstvím náhodně polknuté vody.

„Škoda, že jsou v přehradě sinice. Rádi se tam projíždíme loďkou,“ řekla návštěvnice venkovního koupaliště Duha Anna Nesázalová, které je hned vedle přehrady a kromě koupání si tam lidé mohou zapůjčit šlapadla.

Autor: Marta Svačinová