Kvalita vody se tam ale výrazně zlepšila, nyní je dokonce vhodná ke koupání bez jakýchkoliv závad. „Nedovedeme si to vysvětlit,“ řekla Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Vzorky z Bystřičky odebírali dvakrát kvůli sinicím

Hygienici odebírali vzorky z Bystřičky před vyhlášením zákazu koupání dvakrát, a to právě kvůli velkému výskytu sinic. Vzorky odebrané v pondělí však již místo původních statisícových hodnot vykazovaly jen stopové množství sinic, které není zdraví nebezpečné.Podle Javoříkové se hygienici s podobně razantní změnou kvality vody v případě Bystřičky setkali již v loňském roce.

Vzorky tento týden hygienici odebírali i v Luhačovické přehradě a ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku.Voda je zde vhodná ke koupání, ale kvůli zvýšenému výskytu sinic by se na pozoru měli mít citlivější jedinci, u kterých je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Hygienici proto lidem doporučují se po koupání osprchovat.Zejména to platí pro alergiky, těhotné ženy, malé děti a osoby se sníženou imunitou.

Voda vhodná ke koupání je i v retenční nádrži Všemina na Zlínsku a v přehradě Horní Bečva na Vsetínsku, kde při odebírání vzorků v tomto týdnu hygienici zjistili pouze nižší průhlednost vody. Na dalších místech ve Zlínském kraji platí výsledky z minulého týdne.Při koupání v Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel, by měli být opatrní citlivější lidé, voda v otrokovickém štěrkovišti Bahňák a v přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku je zcela bez závad.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.