Rozšíření obchodního centra nabídne další obchody. Stavba plynulost provozu neohrozí

Hlavní budova, která je v provozu od roku 2000, se dočkala prvního rozšíření již v roce 2004, kdy byl přistavěn druhý objekt. V tom v současnosti sídlí například prodejci nábytku, koberců či vybavení koupelen.

„Přístavba se týká právě druhého objektu. Rozšířen bude směrem k hlavní silnici spojující Zlín a Otrokovice. Stavba vyroste v prostoru současného parkoviště a jiných zpevněných ploch, takže nedochází k záboru zemědělské půdy či likvidaci zeleně,“ upřesnil manažer obchodního centra František Rochovanský.

Podle Alexandra Rafajloviče, vedoucího výzkumu trhu v realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C & W), je rozšíření Centra Zlín logické. „Úprava podobných obchodních center je přirozená a nutná. Přece jen mnohdy fungují už řadu let a často ani architektonicky neodpovídají aktuálním trendům. Spotřebitelé se navíc rádi kochají a nechají se hýčkat,“ podotkl.

Právě zákazníci se prý nemusejí v průběhu stavebních prací obávat výraznějších zásahů do provozu Centra Zlín. „Ojediněle se mohou vyskytnout drobná omezení při pohybu na komunikacích v areálu,“ upřesnil Rochovanský. Neměli by pocítit ani snížení kapacity parkoviště. „K dispozici bude více než 1300 parkovacích míst, což je podle dosavadní zkušenosti dostačující. To podtrhuje i dobrá dostupnost vozy městské hromadné dopravy,“ ujistil.

Již nyní mají podle Rochovanského dohodnuté nájemce. „Při jejich výběru jsme kladli důraz na to, aby vhodným způsobem doplnili nabídku našeho obchodního centra,“ dodal.

Jejich jména ale zatím nemůže sdělit. Právě smlouvy s nájemci podle Rafajloviče z C & W často pomáhají přesvědčit banky. „Banky jsou dnes obezřetnější než developeři, kteří se mnohdy nenechají odradit ani prázdnými prodejními místy. Právě podobné smlouvy jsou pak při jednání s bankami obrovské plus,“ doplnil. Podle vedoucí Ústavu ekonomie zlínské Univerzity Tomáše Bati Zuzany Dohnalové má toto rozšíření logický důvod. „Lidé v podobných obchodních centrech nakupují často. Zlín navíc svou výhodnou polohou na pomezí Česka a Slovenska přitáhne celou řadu zákazníků,“ okomentovala.

Ačkoli se v minulosti hovořilo především o stavbě Centra 3, to si na svou realizaci zatím počká. „Máme vydáno územní rozhodnutí, nyní však ještě řešíme stavební náležitosti. Přeci jen stavba Centra 3 je technicky složitější,“ zareagoval Rochovanský.V budoucnu by však další podobně rozsáhlé projekty na území Zlína vznikat neměly. „Nejsou zde pro ně potřebné plochy. Podle mě už vzhledem k počtu obyvatel nejsou podobně velká obchodní centra ve městě potřeba,“ domnívá se hlavní architektka města Zlína Dagmar Nová.