„Na varhanách jsem pracoval tři roky a dva měsíce,“ pronesl hrdě při předání. Rozměrem a počtem rejstříků se podle něj varhany pohybují ve vyšší střední třídě. V něčem jsou ale prý v rámci republiky přeci jen specifické.

„Na poměrně velký počet rejstříků má nástroj jen dvě klaviatury. Ty jsou však za to bohatě vybavené,“ popsal umělec jedno z unikum.

Mezi dalšími uvedl například předimenzování varhan vzhledem k velikosti kostela.

„Jde totiž o koncertní varhany, jak znělo přání zadavatelů,“ vysvětlil výrobce. Varhany jsou podle jeho slov jedinečné také díky jihoněmecké zvukové barevnosti, z níž lze poznat mistrův rukopis.

Pondělní kolaudaci varhan byl přítomen i organolog olomoucké arcidiecéze Jan Gottwald.

„Jsem předsedou komise, která dnes varhany převezme. Ta je složena z odborníků i amatérských hodnotitelů,“ vysvětlil. Celá komise byla podle něj před zazněním prvního tónu plna očekávání.

Z dokončených varhan měl neskrývanou radost i místní farář Ryszard Turko.

„Jsem rád, že je vše dotaženo do úspěšného konce,“ popsal duchovní své pocity. Před novými varhanami byli prý v kostele staré, které neustále vyžadovaly opravy. Po dobu jejich vzájemné výměny se při mších používaly varhany elektronické.

Nový nástroj prý ale nebude sloužit jen při bohoslužbách.

„Jedná se o koncertní nástroj, a ten by tak nebyl plnohodnotně využit,“ vysvětlil farář, který plánuje s nástrojem od podzimu koncerty. Žehnání varhan je naplánováno na 22. listopadu tohoto roku.

Cena výroby rozměrného hudebního nástroje se vyšplhala na sedm milionů korun a jeho nejdelší píšťala měří neuvěřitelných šest metrů.