Již 187 odběrů celkem provedli v souvislosti s nákazou Covid-19 do pátku krajští hygienici v Napajedlích na Zlínsku.

Nákaza se zde zřejmě rozšířila z tamního obchodu s potravinami, hygienici proto již dříve vyzvali nakupující, kteří měli či mají zdravotní problémy, aby se krajským hygienikům přihlásili.

„Bylo dohledáno 39 pozitivních osob. Jedná se i o případy, ve kterých byla zjištěna rodinná souvislost,“ uvedla Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje (KHS ZK) vedoucí oddělení kanceláře ředitele Vendula Ševčíková.

Krajští hygienici proto ihned nastavili protiepidemická opatření tak, aby se zamezilo šíření onemocnění.

„Situaci monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme. Všechny dohledané případy onemocnění souvisí s prodejnou COOP,“ uvedla Vendula Ševčíková s tím, že další ohniska nákazy nebyla zjištěna.

Madla, kliky, zvonky i výtahy budou desinfikovány

V Napajedlích tak nyní probíhají doslova protiepidemiologické manévry. Čistí se společné prostory domů, úřadů, obchodů a dalších míst, kde se mohou potkávat lidé.

„Postupujeme podle nařízení KHS ZK, nyní rozvážíme po bytových domech desinfekční prostředky. Také apelujeme na naše občany, aby situaci nepodceňovali, chránili své zdraví, dodržovali hygienická opatření a to i v obchodech a společných prostorách,“ uvedla starostka Napajedel Irena Brabcová.

Ve městě a okolí tak například podle pokynů krajských hygieniků musí mimo jiné zajistit dezinfekci veškerých kontaktních ploch a prostor v bytových domech, s nimiž lidé běžně přicházejí do styku, to znamená vstupních dveří, klik, madel, výtahů, zábradlí, schránek, zvonků a jiných ploch. S dezinfekcí proto pomáhají i napajedelští dobrovolní hasiči.

„Již od začátku nouzového stavu pravidelně provádíme dezinfekci míst v Napajedlích, kde je pravidelný výskyt většího počtu osob. Dezinfikujeme oba městské domy s pečovatelskou službou, zdravotní středisko a dále veškeré zastávky autobusů ve městě, včetně autobusového nádraží a také vestibulu Spořitelny, společně s prostory městské a státní policie,“ uvedl velitel dobrovolných hasičů v Napajedlích Marek Šiška.

Hasiči z Napajedel podle něj převzali ve čtvrtek od Zlínského kraje 1.000 litrů dezinfekce ANTI-covid, tu společně s městskou policií rozvezli obyvatelům obytných domů v Napajedlích.

„Příští týden ve středu a ve čtvrtek budeme doplňovat kanystry s dezinfekcí v čase od 15:00-17:00 u hasičské zbrojnice v Napajedlích,“ doplnil Marek Šiška.

Nelehká situace se dotýká i napajedelských podnikatelů

„Především bych přál všem nemocným, aby se brzy uzdravili,“ přeje ředitel Hotelu a restaurace Baltaci Lukáš Žaludek s tím, že současně by přál všem, aby starosti kolem nákazy Covid-19 již pominuly a lidé se mohli vrátit do normálního stavu.

„Přesto vím, že zvýšená hygienická opatření budou trvat nadále,“ míní Lukáš Žaludek.

Podobný názor má i starostka nedalekých Otrokovic, kde hrozí, že se nákaza z Napajedel přesune, Hana Večerková.

„Jsme ale připravení, pokud by se u nás zvýšil počet nakažených. Podle KHS ZK to ale tak zatím není,“ uvedla starostka Otrokovic.

„Je důležité, aby lidé dodržovali opatření a chránili hlavně starší a nemocné občany,“ zdůraznila.

Jestli situace ovlivní v Napajedlích plánovaný návrat dětí do školy, není zatím jasné.

„Tato otázka se bude řešit se zřizovatelem. Podle mne to bude podle toho, jak se bude vyvíjet situace,“ uvedl ředitel 2. základní školy Napajedla Miroslav Veselý.