Kroměřížská nemocnice hlásí podstav. Napříč celou nemocnicí hledá špitál dohromady dvacet zaměstnanců. Podle mluvčí nemocnice Veroniky Slaměnové se však nejedná o něco výjimečného.

„Situace je poměrně přirozená, lidé odcházejí do starobního důchodu, část odcházejících jsou maminky v očekávání, které dobu mateřství odkládaly během pandemie covidu na pozdější dobu. Stejně jako je přirozený odchod lidí do jiných zařízení či zcela mimo zdravotnictví,“ uvedla Slaměnová. V nemocnici nyní pracuje 894 lidí.

„Tradičně očekáváme, že se situace zlepší na přelomu srpna a září, kdy budou do nemocnice nastupovat absolventi, kteří si ještě chtěli užít poslední studijní prázdniny, než nastoupí do zaměstnání,“ dodává Veronika Slaměnová.

Poptávka po lékařích i fyzioterapeutech

Pravdou je, že mnoho neobsazených pozic lékařského i nelékařského personálu hlásí i v dalších „okresních“ nemocnicích – Uherskohradišťské a Vsetínské. Zřizovatelem je v obou případech, stejně jako u Kroměřížské nemocnice, také Zlínský kraj.

„V současnosti v Uherském Hradišti hledají pět lékařů a 16 zaměstnanců nelékařského personálu, konkrétně se jedná o 13 sester, dva fyzioterapeuty a jednoho farmaceutického asistenta,“ řekla mluvčí tamní nemocnice Lucie Sedláčková.

Sázka na absolventy

I Vsetínská nemocnice by do svých řad ráda přivítala nové kolegy.

„Do optimálního počtu nám chybí sedm lékařů, přičemž část míst obsadí postupně absolventi. Chybí zejména interní obory,“ prozradila mluvčí Vsetínské nemocnice Radka Benešová.

„U všeobecných sester nám aktuálně chybí osm sester a to zejména s přihlédnutím na budoucí odchody do důchodu,“ vyčíslila Benešová.