„Devět mužů a jedna žena zde za třicetikorunový poplatek dostali čisté povlečení, přezůvky a polévku se dvěma krajíci chleba,“ prozradil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš. V ceně byla také sprcha.

„Nikoho jsme kvůli opilosti nemuseli odmítnout. Několik klientů ale dalo před nocležnou přednost oslavám na náměstí,“ doplnila vedoucí střediska Helena Sulovská.

Mrazivé počasí přimělo pracovníky Charity otevřít o něco dříve denní centrum, které sídlí ve stejné budově a mělo být otevřeno až pátého ledna. „Denně tady ale postávali lidé. Proto jsme si zkrátili dovolenou a otevřeno je od druhého,“ řekla Sulovská.

Denní centrum kromě vyhřátých prostor nabízí teplé nápoje, polévku a jednoduchou studenou stravu, ale též možnost osprchovat se, vyprat si oblečení, případně ho doplnit z charitního šatníku. Otevřeno je v pracovní dny od osmi do patnácti hodin.

Také ve Vsetíně využili lidé bez domova či v těžké životní situaci na přelomu roku pohostinnosti zdejších azylových domů. „U nás bylo o silvestrovské noci dvacet ubytovaných,“ spočítal například Jiří Růžička, ředitel Azylového domu, který je určen výhradně mužům bez přístřeší.

Pracovníci domu pro ně připravili silvestrovské pohoštění, které sestávalo z chlebíčků a zahrnovalo také nealkoholický novoroční přípitek.

Tři klientky měl také vsetínský Azylový dům pro ženy a matky s dětmi. „Jedna z nich je u nás ubytovaná i s dítětem, zbylé dvě jsou sami,“ přiblížil ředitel domu Michal Trčálek. Organizaci oslav konce roku nechávají pracovníci domu čistě na ubytovaných. „Postaráme se jen o společnou sváteční výzdobu či o vánoční stromeček,“ dodal Trčálek.