„Velmi si vážíme vstřícnosti dopravní společnosti, že nám poskytuje vozidla a místo, kde můžeme v reálných podmínkách běžného prostředku hromadné dopravy cvičit své psy. Je to pro nás hodně důležité," říká policejní inspektor Pavel Jambor z Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. Právě on má ve své pracovní náplni mimo jiné i organizování výcviku policejních psů na vyhledávání rizikových látek.

Policisté potřebují pro výcvik psů trolejbusy nebo autobusy, které se vrátily z běžného provozu na lince s cestujícími a jejichž interiér ještě nebyl nijak uklízen nebo čištěn. Do vozidla MHD plného nejrůznějších pachů založí policisté nepatrné množství některé z drog či výbušnin nebo hořlavin. Úkolem psů je takové látky mezi ostatními pachy spolehlivě vypátrat.

„Cvičíme zde jak mladé psy, kteří teprve získávají svou kvalifikaci, tak i déle sloužící a již vycvičené psy, aby svou dříve získanou schopnost neztratili," upřesnil policista. Do areálu DSZO přivážejí policisté na výcvik skupinku zpravidla čtyř až šesti psů. Nejčastější rasou je německý ovčák, ale není to podmínka, neboť na speciální pachové práce lze vycvičit i jiné rasy. Je to například belgický ovčák, border kolie nebo labradorský retriever. V odstavených trolejbusech ve Zlíně cvičí policejní psi z celé republiky, naposledy zde měli i psa z Pražského hradu nebo psa, s nímž policisté zajišťují ochranu ústavních činitelů.

„Výcvik speciálního policejního psa, který najde drogy nebo výbušniny, trvá až tři roky. Své čichové schopnosti si na potřebné úrovni udrží asi po dobu do deseti let svého věku. Takto vycvičený pes má hodnotu kolem tří set tisíc korun," upřesnil Jiří Hammer, metodik služební kynologie z Policejního prezidia ČR, který se posledního výcviku psů v DSZO ve středu 30. března 2016 také zúčastnil.

Naposledy se ve zlínské vozovně DSZO cvičili psi-bombaři, tedy psi, kteří jsou schopni vyhledat výbušniny. V současné situaci zvýšených obav z teroristických útoků jejich potřebnost a využitelnost v policejní práci značně vzrostly. Druhou speciální skupinu tvoří psi-drogaři, kteří jsou vycvičeni pro rozeznávání omamných a psychotropních lá­tek.

Pravidelná spolupráce DSZO s policisty při výcviku služebních psů funguje od loňského roku.