„Zatím se jedná pouze o náš záměr. Uspořádali jsme výběrové řízení, ze kterého chceme vybrat strategického investora,“ prozradil místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Kuřimský. Rozloha i výkon elektrárny tedy bude záviset právě na jednání s vybraným investorem.

Stavba pomůže také ke zviditelnění obce

„K realizaci chceme využít několikahektarové pozemky na samém okraji Uherského Ostrohu směrem na Veselí nad Moravou,“ podotkl Kuřimský. Na zmíněném pozemku plánovali radní původně vybudování průmyslové zóny. Protože se však jedná o ochranné pásmo vodního zdroje, nedostal by tento záměr patřičné povolení.

Plán k využití nynější zemědělské půdy se zamlouvá také některým obyvatelům Uherského Ostrohu. „Podle mého názoru je taková stavba dobrý nápad. A pokud to i nějakým způsobem prospěje našemu městu, jsem jednoznačně pro. A Uherský Ostroh to jistě také zviditelní,“ myslí si obyvatel Uherského Ostrohu Adam Šudřich.

S přítomností a provozem solární elektrárny, jakožto největšího takového zařízení v republice, je spokojený také starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének. „Jako starosta obce jsem velice rád, že u nás solární elektrárnu už více než rok máme. Nejvíce to samozřejmě zviditelnilo naši obec. Volalo mi několik starostů z celé republiky a byli jsme i několikrát v televizním vysílání,“ poznamenal Jelének.

V Ostrožské Lhotě prý nebyli proti realizaci ani místní občané. Stejně jako v Uherském Ostrohu se nejednalo o pozemky obecního úřadu, ale soukromých vlastníků. Ti je firmě prodali. „Velice mě potěšil také fakt, že stavba a provoz solární elektrárny nezlikviduje půdu. Ta za provozu elektrárny, dá se říct, odpočívá a v budoucnu by mohla být klidně dál využívaná jako zemědělská půda,“ dodal starosta.

Solární elektrárna v Ostrožské Lhotě má nainstalovaný výkon 1,6 MWh. Zabírá pozemek větší než čtyři hektary a vyrobí tolik energie, že by podle Jelénka posloužila přibližně k roční spotřebě asi poloviny obyvatel Ostrožské Lhoty.