Podle obyvatel Otrokovic zapáchá kafilerie hlavně večer.

„Kvůli zápachu míváme zavřená okna, což je v těchto dnech k nevydržení. Je horko a dusno, v ložnici máme i sedmadvacet stupňů,“ stěžuje si na výpary z podniku Simona Mrlíková, která ve městě bydlí.

Do Otrokovic se přistěhovala před deseti lety, zápach však podle ní tak intenzivní ještě nikdy nebyl. Podala proto i stížnost na městský úřad.

„Doufám, že se najdou i další lidé, aby se konečně začala tato problematika řešit. V létě to cítíme skoro každý den, hlavně pak večer a ráno,“ řekla.

Lidé, kterým nepříjemné ovzduší vadí, mohou podat podnět na městský úřad pomocí formuláře nebo se obrátit se stížností na městkou policii. Právě na základě ohlasů obyvatel může město jednat s nadřízenými orgány, samo více udělat nemůže, tvrdí vedoucí Odboru životního prostředí Otrokovic Petr Zakopal.

Barum Rally
Prasečí mor mění trať "barumky", omezí i diváky

„Provoz těchto společností povoluje většinou krajský úřad a kontroluje Česká inspekce životního prostředí. Město nemá ze zákona žádné kompetence, takže vyzýváme občany, aby posílali stížnosti. My pak požadujeme nápravná opatření a je vždy lepší, když máme k dispozici argumenty občanů,“ vysvětlil Zakopal.

Problém je podle něj v tom, že v horkých dnech dochází v kafilerii k provozní nekázni. „Kvůli vysoké teplotě si personál otevře okno a výpary, které jdou běžně přes filtr, vypustí ven. Dalším důvodem byla i porucha lisu, zpracování tak trvalo déle, “ sdělil Zakopal informace z jednání se společností MAT.

Vyjádření společnosti se redakci ani po urgencích získat nepodařilo.

Vnímání zápachu je však mezi lidmi individuální. Někteří si na něj stěžují více, jiným naopak tolik nevadí.

„Smrdělo to vždycky. Je pravda, že na zápach z Barumu si za chvilku zvyknete, ale z kafilerky je to spíše nárazové, proto to cítíte vždy. Ale nemyslím si, že by to bylo otravnější, než bydlet třeba blízko kravína,“ podotkl Michal Čáp z Otrokovic.

Podle vedoucího Odboru životního prostředí v Otrokovicích není zápach nijak zdraví škodlivý, pouze krajně nepříjemný. Lidé s nepříjemně zapáchajícím ovzduším bojují různě, využívají například vonících prvků.

„Řešíme to vonnými tyčinkami i osvěžovači vzduchu. Ten smrad to ale překryje jen na chvíli,“ dodává obyvatelka Simona Mrlíková.

Strážníci museli zasahovat u muže, který se veřejně ukájel poblíž jedné ze zlínských cyklostezek.
Mastruboval u cyklostezky. Nepřestal ani na výzvu strážníků