S budováním volnočasového areálu v blízkosti dětského hřiště v Otrokovicích začalo město v roce 2020. Jako první vystavělo město skatepark, který byl otevřen loni v srpnu.

Moderní sportoviště, za které radnice zaplatila 6,7 milionu korun, jehož dominantou je velký bazén, patří mezi nejlepší v republice. Na řadu tak nyní přichází další část areálu, kde vznikne 283 metrů dlouhá pumptracková dráha.

„Jedná se o stavbu sportovní asfaltové dráhy neboli povrchové sportovní překážky ve volném prostoru, která bude určena ke sportovnímu vyžití nejenom sportovcům, ale i široké veřejnosti,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje města Erik Štábl.

Křižovatka Mostní - Březnická ve Zlíně.
Přestavba vytížené křižovatky v centru Zlína začne ještě letos

Pumptrack je unikátní typ dráhy, který místo šlapání využívá jako hnací sílu „pumpování“. Taková dráha je ideální pro nácvik rovnováhy a získání dalších dovedností na kole, koloběžce či bruslích.

„Stavební firma již upravila terén a vymodelovala samotnou dráhu. V následujících týdnech, po technologické přestávce, dojde k pokládce finální asfaltové vrstvy a úpravám okolí,“ doplnil Štábl s tím, že podle předpokladů by dráha měla být hotová už na začátku srpna.

Náklady na vybudování tohoto sportoviště byly vyčísleny na 4,3 milionu korun. Město je uhradí ze své kasy.

„Na příští rok připravujeme další etapu freetime zóny, která zahrnuje parkourové hřiště a slackline zónu. Věřím, že si toto nadčasové hřiště užijí sportovci každého věku a že při sportu budou všichni dbát především na bezpečnost. Také doufám, že všichni návštěvníci budou hřiště udržovat v čistotě a pořádku,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Pumptracky jsou už v celém kraji

Jednu z prvních drah v republice a vůbec první ve Zlínském kraji postavili už před sedmi lety v Nivnici. Pumptracky jsou ale už i v dalších městech Zlínského kraje.

140 metrů dlouhou dráhu mají od loňského podzimu třeba v Kroměříži. Tamní pumptrack je tvořen devětadvaceti terénními vlnami a pěti klopenými zatáčkami. Město ho za zhruba 835 tisíc korun postavilo za tamním plaveckým bazénem, který byl dříve zarostlý bujnou vegetací.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB)
Nový centrální pavilon krajské nemocnice rozvířil debaty na zastupitelstvu

Na ploše o rozloze více než 1500 čtverečních metrů se pak rozprostírá pumptrack v Ostrožské Nové Vsi. Sto metrů dlouhou dráhu mají také v Tučapech u Holešova.

Vloni postavili obdobné sportoviště také ve Vsetíně a od roku 2018 funguje pumptrack také ve Valašském Meziříčí. Na Zlínsku pak jezdí milovníci této zábavy třeba do Hvozdné či Zádveřic-Rakové.